IKE i IKZE z dodatkową zachętą dla kupujących mieszkanie na kredyt
Najmłodsi pracownicy powinni mieć świadomość tego, że oszczędności gromadzone na IKE lub IKZE mogą być traktowane jako wkład własny przy braniu kredytu mieszkaniowego. Należy pamiętać, że w takim przypadku środki zgromadzone w IKE i IKZE będą objęte zastawem na rzecz banku, który udzielił nam kredytu hipotecznego.
Aby taka operacja miała ekonomiczny sens – jako długoterminowa inwestycja, powinna przynieść stopę zwrotu netto na poziomie wyższym, niż oprocentowanie kredytu. Dlatego, objęcie zastawem IKZE i IKE w formie depozytu bankowego nie ma większego sensu, podobnie jak lokowanie środków wyłącznie w funduszach dłużnych.
Ponieważ IKZE i IKE są planami systematycznego oszczędzania objętymi ulgami podatkowymi, to przedmiotem zastawu na rzecz banku powinna być tylko określona wartość środków i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie objęcie zastawem środków na obu kontach: na IKZE i IKE.
Dlaczego? Z jednej strony większe ulgi daje IKZE, ponieważ oprócz ulgi w podatku Belki (jaka obowiązuje w IKE) dodatkową korzyścią w IKZE jest częściowa ulga w podatku PIT (odliczenie od postawy opodatkowania przy wpłatach według stawki podatku 17 lub 32%, natomiast przy wypłacie ryczałt 10%). Jednak IKE ma tę korzyść, że możemy w razie wystąpienia bieżących kłopotów finansowych dokonywać tzw. częściowych zwrotów – w dowolnie określonym momencie. Natomiast w IKZE chcąc wycofać środki przed osiągnięciem wieku 65 lat (a także przy dokonywaniu wpłat w co najmniej 5 latach kalendarzowych), musimy dokonać całościowego zwrotu. Ponadto w IKE możliwość nieopodatkowanych wypłat uzyskujemy nieco wcześniej niż w IKZE – w wieku 60 lat.
Jakie ma to konsekwencje przy zastawie środków w IKZE na rzecz banku, udzielającego nam kredytu hipotecznego? Nawet jeżeli zastawem będzie objęta tylko część środków zgromadzonych na IKZE, to i tak nie będziemy mogli sięgnąć po pozostałe środki przed osiągnięciem wieku 65 roku, z tej przyczyny, że jedyną dopuszczalną formą wcześniejszej wypłaty jest tzw. zwrot całościowy środków. W związku z tym, nawet jeżeli objętych zastawem w IKZE będzie jedynie część środków, to de facto, blokada będzie dotyczyła całości środków i to do aż 65 roku życia (lub do spłaty całości kredytu), bo dopiero w tym momencie będziemy mogli dokonywać ratalnych wypłat środków, nie tylko na pokrycie rat kredytu, ale również kosztów życia na emeryturze.
Pracownicy, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat powinni zrezygnować z wpłat na IKZE, ponieważ nie płacą podatku PIT od bieżących dochodów, a w przyszłości będą musieli zapłacić podatek przy wypłacie: w wysokości 10 procent, a nawet według stawki 17 lub nawet 32 procent.
Hej Maciek!
Czy kojarzysz banki które obecnie godzą się na zastaw IKE i IKZE w formie wkładu własnego? Ja słyszałem tylko o BOS banku który raczej nie uczestniczy w podziale kredytowego torta
Dzięki!
Nie, nie interesowałem się tematem. Pozdrawiam
Hehe, chyba żaden bank na to nie pozwala. Tez czytałem artykuły jak to super hiper mega a rzeczywistość swoje