PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

IKE i IKZE z dodatkową zachętą dla kupujących mieszkanie na kredyt

By on 26 lutego, 2021 in ABC GIEŁDY with 3 komentarze

Najmłodsi pracownicy powinni mieć świadomość tego, że oszczędności gromadzone na IKE lub IKZE mogą być traktowane jako wkład własny przy braniu kredytu mieszkaniowego. Należy pamiętać, że w takim przypadku środki zgromadzone w IKE i IKZE będą objęte zastawem na rzecz banku, który udzielił nam kredytu hipotecznego.

Aby taka operacja miała ekonomiczny sens – jako długoterminowa inwestycja, powinna przynieść stopę zwrotu netto na poziomie wyższym, niż oprocentowanie kredytu. Dlatego, objęcie zastawem IKZE i IKE w formie depozytu bankowego nie ma większego sensu, podobnie jak lokowanie środków wyłącznie w funduszach dłużnych.

Ponieważ IKZE i IKE są planami systematycznego oszczędzania objętymi ulgami podatkowymi, to przedmiotem zastawu na rzecz banku powinna być tylko określona wartość środków i najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie objęcie zastawem środków na obu kontach: na IKZE i IKE.

Dlaczego? Z jednej strony większe ulgi daje IKZE, ponieważ oprócz ulgi w podatku Belki (jaka obowiązuje w IKE) dodatkową korzyścią w IKZE jest częściowa ulga w podatku PIT (odliczenie od postawy opodatkowania przy wpłatach według stawki podatku 17 lub 32%, natomiast przy wypłacie ryczałt 10%). Jednak IKE ma tę korzyść, że możemy w razie wystąpienia bieżących kłopotów finansowych dokonywać tzw. częściowych zwrotów – w dowolnie określonym momencie. Natomiast w IKZE chcąc wycofać środki przed osiągnięciem wieku 65 lat (a także przy dokonywaniu wpłat w co najmniej 5 latach kalendarzowych), musimy dokonać całościowego zwrotu. Ponadto w IKE możliwość nieopodatkowanych wypłat uzyskujemy nieco wcześniej niż w IKZE – w wieku 60 lat.

Jakie ma to konsekwencje przy zastawie środków w IKZE na rzecz banku, udzielającego nam kredytu hipotecznego? Nawet jeżeli zastawem będzie objęta tylko część środków zgromadzonych na IKZE, to i tak nie będziemy mogli sięgnąć po pozostałe środki przed osiągnięciem wieku 65 roku, z tej przyczyny, że jedyną dopuszczalną formą wcześniejszej wypłaty jest tzw. zwrot całościowy środków. W związku z tym, nawet jeżeli objętych zastawem w IKZE będzie jedynie część środków, to de facto, blokada będzie dotyczyła całości środków i to do aż 65 roku życia (lub do spłaty całości kredytu), bo dopiero w tym momencie będziemy mogli dokonywać ratalnych wypłat środków, nie tylko na pokrycie rat kredytu, ale również kosztów życia na emeryturze.

Pracownicy, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat powinni zrezygnować z wpłat na IKZE, ponieważ nie płacą podatku PIT od bieżących dochodów, a w przyszłości będą musieli zapłacić podatek przy wypłacie: w wysokości 10 procent, a nawet według stawki 17 lub nawet 32 procent.

Tags: , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

komentarze 3

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Piotrek pisze:

    Hej Maciek!
    Czy kojarzysz banki które obecnie godzą się na zastaw IKE i IKZE w formie wkładu własnego? Ja słyszałem tylko o BOS banku który raczej nie uczestniczy w podziale kredytowego torta
    Dzięki!

  2. Hehe pisze:

    Hehe, chyba żaden bank na to nie pozwala. Tez czytałem artykuły jak to super hiper mega a rzeczywistość swoje

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top
SIMPLE SIDE TAB