PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Zdjęcie krzyża

By on 15 lipca, 2016 in MOJE SCENARIUSZE with 0 Comments

Akcja filmu rozgrywa się w ciągu 1,5 godziny w liceum w wojewódzkim mieście. Wychowawca prowadzi lekcję biologii z uczniami II klasy. Nagle ktoś zauważa, że zniknął krzyż, który wisiał nad drzwiami. Na przerwie jeden z uczniów zawiadamia księdza i dyrektorkę o całym zdarzeniu. Wychowawca prowadzi następną lekcję z tą samą klasą, ostatnią tego dnia: godzinę wychowawczą. Wchodzi ksiądz z krzyżem w ręku i pyta, kto z uczniów jest przeciwny ponownemu zawieszeniu krzyża w klasie. Unoszą się nieliczne nieśmiałe dłonie. Większość jest „za”. Gdy ksiądz chce zawiesić krzyż wychowawca prosi, aby wstrzymał się z tym do końca godziny wychowawczej, bo pragnie przedyskutować tę kwestię z klasą i ponownie przeprowadzić głosowanie.

ZDJĘCIE KRZYŻA jest spojrzeniem na współczesną Polskę z punktu widzenia różnorodności postaw i światopoglądów. Konflikty rozgrywają się na płaszczyźnie świat młodzieńczych ideałów vs. pragmatyzm/cynizm ludzi dojrzałych, jednostka vs. grupa, jednostka vs. jednostka. Inne płaszczyzny konfliktu – ateizm vs. teizm, katolicyzm narodowy vs. katolicyzm uniwersalny – stanowią jedynie pretekst, do pokazania tych pierwszych. W filmie jest zawarta próba odpowiedzi na pytanie o rzeczywiste źródła różnic. Nie są nimi argumenty,a emocje. Dlatego spór na argumenty jest jałowy – nikt nikogo w trakcie dyskusji nie przekonuje do zmiany światopoglądu.

Film ukazuje przede wszystkim kontrast dwóch światów – świat młodzieńczych ideałów (CAŁA KLASA występuje w roli zbiorowego protagonisty), w którym większość głęboko wierzy w dokonany przez siebie wybór, oraz świat ludzi dorosłych (księdza i DYREKTORKI, która pełni rolę antagonisty), w którym kwestia pozostania krzyża w klasie nie ma wymiaru ideologicznego: dobro szkoły (basen), wymiar osobisty (rywalizacja z inną szkołą), obawa o „zesłanie” na prowincję. W świecie młodzieńczych ideałów jest miejsce na zachowanie jedności klasy – pomimo głębokich różnic światopoglądowych w punkcie kulminacyjnym taka jedność jest zachowana.

SCENARIUSZ:

  ZDJĘCIE-KRZYŻA_Maciej_Rogala_2016_05 (116,9 KiB, 7 odsłon)
Aby móc pobrać ten plik należy się zalogować

Tags:

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top
SIMPLE SIDE TAB