PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Wyniki planów systematycznego oszczędzania (3)

By on Sierpień 23, 2016 in ABC GIEŁDY, PPE, WYNIKI PSO with 10 Comments

chart-1110428

Minął kolejny miesiąc, już trzeci naszej wspólnej przygody w pomnażaniu pieniędzy – w mojej roli jako twojego przewodnika (pamiętaj, nie doradcy). Obiecałem, że co miesiąc będę publikował wyniki czytelników, którzy zaufali mojej osobie i zaczęli systematycznie oszczędzać co miesiąc po kilkaset złotych.

Rafał w ciągu dwóch miesięcy pomnożył swoje oszczędności o ponad 5%, a w najmniejszym stopniu Joanna – o 0,3%.

WYNIKI PLANÓW PO 2 MIESIĄCACH

Jeżeli jesteś stałym czytelnikiem mojego bloga to już wiesz, że jego celem jest promowanie rozważnego i bezpiecznego inwestowania oszczędności w otwartych funduszach inwestycyjnych.  Fundamentem tego bezpieczeństwa, oczywiście nie jedynym, jest dokonywanie niewielkich wpłat w regularnych odstępach czasu, najlepiej comiesięcznych.

12 czerwca br. nawiązałem współpracę ze Skarbiec TFI SA i udostępniłem hiperłącze na stronę transakcyjną z 29 funduszami zarządzanymi przez to towarzystwo (działające od 1997 roku). Dzięki temu możesz bardzo wygodnie (w ciągu kilku minut, siedząc wygodnie przed komputerem) zacząć odkładać niewielkie kwoty bez ponoszenia opłat manipulacyjnych. To oznacza, że 100% zainwestowanych przez ciebie pieniędzy będzie przeznaczone na nabycie jednostek uczestnictwa wybranego subfunduszu (lub kilku subfunduszy).

Kolejnym krokiem w tej współpracy jest utworzenie nowej kategorii w głównych tematach bloga – WYNIKI UCZESTNIKÓW (WYNIKI PSO).

W ramach tej kategorii będę publikował w odstępach miesięcznych posty z wynikami hipotetycznych osób, które inwestują stałą kwotę (250 zł) do wybranego subfunduszu (lub subfunduszy) SKARBCA.  Nabycie jednostek będzie następowało 15 dnia każdego miesiąca, lub w najbliższym dniu roboczym po tym dniu.

Tych sześcioro hipotecznych uczestników to:

1) Joanna – wybiera subfundusz SKARBIEC KASA (o najniższym ryzyku inwestycyjnym i najniższych opłatach). Wybór bardzo konserwatywny.

2) Marysia – rozdziela wpłatę między subfundusz SKARBIEC KASA (125 zł) a subfundusz SKARBIEC III FILAR (125 zł). Ponieważ SKARBIEC III FILAR lokuje około 30% swoich aktywów w akcjach i będzie stanowił 50% portfela, Marysia będzie inwestowała w akcje około 15% swoich oszczędności. To wybór zachowawczy.

3) Magda – wybiera fundusz SKARBIEC III FILAR, czyli około 30% w akcjach.  Określę gowyborem umiarkowanie zachowawczym.

4) Maciek – osiąga bardzo wysokie dochody i postanowił inwestować dla niego niewielką kwotę w akcje. Dlatego wybiera subfundusz akcji – SKARBIEC AKCJA, który do 100% swoich aktywów lokuje w akcjach. Ze względu na niewielką kwotę gotowy jest podjąć dość duże ryzyko, a z drugiej strony wie, że ewentualne spadki na giełdzie będą jej pozwalały na inwestowanie kolejnych wpłat po coraz niższych cenach. To wybór ofensywny.

5) Zosia – postanawia po połowie (po 125 zł) inwestować w subfundusz SKARBIEC KASA i subfundusz SKARBIEC AKCJA, czyli około 50% jej oszczędności będzie inwestowane w akcjach. Dokonała więc wyboru zrównoważonego.

6) Rafał – decyduje się pójść na całość. Będzie inwestować nie tylko 100% w akcjach, ale wybiera małe i średnie spółki, czyli będzie ponosił jeszcze większe ryzyko od Rafała i oczekiwał jeszcze wyższych zysków. Jego wyborem jest SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK.  Wybór Rafała jest bardzo ofensywny.

WYNIKI PORTFELI HIPOTETYCZNYCH UCZESTNIKÓW (0d 15 czerwca do 19 sierpnia)

JOANNA (SKARBIEC KASA) – WYBÓR KONSERWATYWNY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC KASA w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

kasa_w

kasatab

MARYSIA (SKARBIEC KASA/SKARBIEC III FILAR) – WYBÓR ZACHOWAWCZY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC KASA w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

kasa_w

Wykres notowań jednostek SKARBIEC III FILAR w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

3f_w

kasa3ftab

MAGDA (SKARBIEC III FILAR) – WYBÓR UMIARKOWANIE ZACHOWAWCZY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC III FILAR w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

3f_w

3ftab

ZOSIA (SKARBIEC KASA/SKARBIEC AKCJI) – WYBÓR ZRÓWNOWAŻONY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC KASA w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

kasa_w

Wykres notowań jednostek SKARBIEC AKCJI w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

akcje_w

kasakcjetab

MACIEK (SKARBIEC AKCJI) – WYBÓR OFENSYWNY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC AKCJI w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

akcje_w

akcjatab

RAFAŁ (SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK) – WYBÓR BARDZO OFENSYWNY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

mis_w

mistab

WAŻNE: Osiągnięta rentowność w planach obejmuje zbyt krótki okres, aby wyciągać z niej jakiekolwiek wiarygodne wnioski odnośnie przyszłej rentowności poszczególnych planów.

Skany wykresów notowań jednostek subfunduszy Skarbiec pochodzą ze strony analizy.pl – prowadzonego przez niezależną firmę analityczną Analizy Online SA notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Za miesiąc kolejny wpis w kategorii WYNIKI UCZESTNIKÓW.

*****

A może ty także chciałbyś zacząć rozważnie i bezpiecznie korzystać z funduszy inwestycyjnych?

ROZPOCZĘCIE NASZEJ WSPÓŁPRACY JEST BARDZO PROSTE

Wystarczy abyś miał pod ręką dowód osobisty, numer konta bankowego, z którego masz zamiar dokonać pierwszej wpłaty (min. 100 zł) oraz telefon komórkowy.

Nie musisz czekać na kuriera, który przyjedzie z umową albo składać wizyty oddziale banku lub biurze maklerskim żeby podpisać umowę. Wszystkie czynności związane z zawarciem umowy dokonasz online. Wystarczy że wypełnisz formularz rejestracji (zajmie ci to 2 minuty) i już możesz składać zlecenie oraz opłacić je przez internet ze swojego konta w dowolnym banku. Potrzebujesz jedynie telefonu komórkowego do autoryzacji zleceń przez SMS.

Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego otrzymasz wiadomość SMS z loginem i tymczasowym hasłem dostępu. Przy pierwszym logowaniu zostaniesz poproszony o zmianę hasła – na tym etapie rejestracja będzie już zakończona i będziesz mogła/mógł w pełni korzystać z możliwości inwestycyjnych w funduszach Skarbiec.

<<  ZAINWESTUJ „STÓWKĘ” W FUNDUSZ SKARBCA >>

Tags: , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Liczba komentarzy - 10

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. marko_polo pisze:

  Macieju, przyznam bez b(p)icia, że miałem już w połowie czerwca zacząć oszczędzać z tobą i tak jakoś wyszło, wakacje i takie tam. I właśnie w funduszu małych i średnich firm

  • Maciej Rogala pisze:

   Witaj. No cóż. Sto tysięcy razy byłem świadkiem takich „odwlekań”. Absolutnie żelazna zasada: masz kasę pod ręką (jakąkolwiek), który możesz „zamrozić” na więcej niż kilka tygodni – wrzucaj do wora funduszu. Boisz się ryzyka, to większość rzuć do pieniężnego ale zawsze, powtarzam zawsze jakąś część w coś z zębem. Szczególnie w takich czasach jak dzisiaj. Dlaczego są wyjątkowe nie będę kolejny raz wyjaśniał. Jak więc masz teraz jakikolwiek żal do siebie, to zostaw go za sobą i już teraz, a najpóźniej jutro odłóż tę przysłowiową stówkę, bo ona w przyszłości może, oznaczać coś więcej niż stówka, a nawet coś wielkiego. Pozdrawiam

 2. MMarta pisze:

  No dobrze, a nie obawia się pan, że zacznie się bessa. Przecież wszyscy czują, że lada chwila coś się stanie. Proszę wybaczyć, że tak głupio pytam.

  • Maciej Rogala pisze:

   Nie proś o wybaczenie, bo ja mogę jedynie nie wybaczyć komuś, kto przeczyta moje posty i nie będzie się wstydził zadać „głupie” pytanie lub wyrazić taką opinię. Dziękuję ci za to pytanie. Wiesz dlaczego? Bo właśnie pokazuje ono zjawisko, którego byłem świadkiem setki, a może nawet tysiące razy. Dana osoba myśli o tym aby w jakiś inny sposób pomnażać pieniądze niż na lokacie, ale się nie zna. Boi się zapytać, a nuż doradca bankowy obrazi się i tak dalej.
   To wszystko to jest psychologia.
   OK ale przejdźmy do twoich obaw. Bessa zawsze może się zacząć w każdym momencie, w którym zaczniesz pomnażać swoje oszczędności na giełdzie.
   ZAWSZE, a więc także w momentach, najmniej oczekiwanych. Skoro ty, jako osoba, która nie ma pojęcia o inwestowaniu wyrażasz taką obawą, to można powiedzieć, że taka obawa jest DOŚĆ POWSZECHNA i tylko owa powszechność powoduje, że boisz się zainwestować.
   A ja mam dla ciebie propozycję, bardzo prostą: PRZEŁAM TE OBAWY. Nie ma nic prostszego.

 3. MMarta pisze:

  Mam 10 tysięcy, to pieniądze, które spadły mi ot tak. Co mi radzisz? Mogą one leżeć wiele lat. A mam lat 39

  • Maciej Rogala pisze:

   MMarto, mam dla ciebie najprostszą z możliwych propozycji, abyś nie marnowała ani dnia jak kolega Marco Polo. Jak masz jakiekolwiek wątpliwości, to wpłać te 9,9 tysięcy do funduszu Skarbiec Kasa (albo jakiegokolwiek innego funduszu pieniężnego) a 100 złotych (czyli zaledwie 1% do jakiegoś funduszu agresywnego, na przykład SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM – jeżeli oczekujesz wyższych zysków niż na lokacie bankowej. To warunek minimum jakie ci proponuje – który mam nadzieję, przełamie twoje obawy. A później zajmiemy się resztą. Abyś podjęła decyzję najlepszą z możliwych.

 4. JP II Morgan pisze:

  Moi drodzy parafianie,
  czas najwyzszy, pora na telesfora, trzeba … sie nie bac.

 5. JP II MorganStern pisze:

  Moi drodzy parafianie, nadejszla wielkopomna chwila, czas najwyzszy, trzeba… sie nie bac, kra, kra krachu…
  poboznych zyczen

  • Maciej Rogala pisze:

   Szanowny Kolego, ja napisałem o potrzebie przełamania strachu. Bo to właśnie główna, a może jedyna przyczyna tego, że nie inwestujemy w najlepszych możliwych momentach – gdy właśnie na rynku panuje strach. Gdy spojrzymy w przeszłość, kiedy były najlepsze momenty na inwestycje (dno bessy) i kiedy były najgorsze (szczyt hossy) często pojawiają się stwierdzenia: jaki ja byłem głupi, że nie zainwestowałem na początku 2009 roku, albo: jaki ja byłem głupi, że zainwestowałem w 2007 roku. A problemem nie jest nasza głupota lub mądrość tylko właśnie emocje. Inwestujemy w najgorszych możliwych momentach bo nie odczuwamy strachu, bo jesteśmy pewni, że dalsze wzrosty na giełdzie będą nadal kontynuowane. Ja więc piszę w swoich komentarzach: Jak nie odczuwasz strachu – TO NIECH CI SIĘ ZAPALI LAMPKA KONTROLNA ROZUMU. I ta sama zasada działa w drugą stronę: JAK ODCZUWASZ STRACH GDY AKCJE SPADAJĄ, TRWA BESSA, LUB OBAWA PRZED BESSĄ (jak teraz) JEST BARDZO SILNA – TO TEŻ NIECH CI SIĘ ZAPALI LAMPKA ROZUMU – przełam ten strach.

  • Maciej Rogala pisze:

   Szanowny Kolego, w tym artykule też jest prezentowane stanowisko, które jest zbieżne z tym jakie promują wśród użytkowników mego bloga. https://www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/20695/schroders%3A-inwestorzy-sparalizowani-strachem-przegapiaja-okazje.html

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top