PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Wyniki planów systematycznego oszczędzania (7)

By on Styczeń 10, 2017 in WYNIKI PSO with 2 Comments

dialog_edinem_2017-01-10

Z wielką przyjemnością zamieszczam kolejny wpis w ramach tego cyklu. Pewna osoba poradziła mi, abym po decyzji o Brexicie -pierwszy wpis w ramach tego cyklu pojawił się kilka dni przed referendum w tej sprawie – wycofał się z pomysłu publikowania rentowności planów systematycznego oszczędzania w funduszach, bo to zaszkodzi mojej wiarygodności. Stanowczo odmówiłem. Nie dlatego, że spodziewałem się szybkiego odbicia.

Nie obawiaj się. Nie będę ściemniał, że jestem wizjonerem – że przewidziałem MEGA ODBICIE na drugi dzień po BREXICIE. Moje zdanie ta temat tzw. guru poznasz TU.

Chciałem po prostu udowodnić, że systematyczne inwestowanie, nawet w najbardziej agresywne fundusze, jest BARDZO BEZPIECZNĄ strategią. Byłem gotów budować wiarygodność promowanej strategii przez wiele miesięcy (spadków).

Jednak rynek zrobił mi psikusa.

OK, po tym wstępie, przejdę do wyników czytelników (niestety garstki), którzy mi zaufali.

Na pierwsze miejsce wskoczył Maciek (zupełnie przypadkowo mój imiennik). W okresie 7 miesięcy pomnożył swoje oszczędności aż o 11,66% (oszczędza w funduszu SKARBIEC AKCJA).

Jego wybór funduszu akcji inwestującego w największe polskie spółki przyniósł podwójne owoce – popyt na polskie akcje pochodził prawdopodobnie z zagranicy, która wybiera spółki o największej kapitalizacji i najbardziej płynne.

Na drugie miejsce spadł Rafał,, który wybrał fundusz SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK. Na skutek tego, że wzrost tzw. MISiów był dużo skromniejszy niż spółek z indeksu WIG20 Rafał musiał oddać prym pierwszeństwa, po raz pierwszy od czerwca ubiegłego roku, czyli od początku publikowania rankingu.

Jednak nie powinien narzekać! Rentowność jego planu wzrosła do 9,07%. Chyba, że jest niewolnikiem ducha rywalizacji.

Ostatnie miejsce w rankingu, niezmiennie, zajmuje Joanna, osiągając rentowność na poziomie 0,26% (wybrała fundusz SKARBIEC KASA). Bo jest zatwardziałą lokatorką.

Krótki komentarz:

Po latach zapomnienia, zagraniczni inwestorzy przypomnieli sobie o GPW i bardzo łapczywie rzucili się na rynki wschodzące, a część tej kasy trafiła do nas. Istnieje bardzo duża szansa, że lada moment pojawi się popyt ze strony krajowych inwestorów, zarówno indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Być może już się pojawił? TU możesz zapoznać się z moim komentarzem dotyczącym bieżącej sytuacji w kontekście ewentualnego popytu, a także ostrożności jaką warto zachować chcąć zerwać z kajdanami przywiązania do bezpiecznych lokat bankowych: TU

Tabela: Ranking hipotetycznych uczestników PSO po 7 miesiącach oszczędzania w wybranych funduszach Skarbiec TFI (od 15 czerwca 2016 do 9 stycznia 2017)

ranking

 UCZESTNICY I ICH WYBÓR

1) Joanna – wybrała subfundusz SKARBIEC KASA (o najniższym ryzyku inwestycyjnym i najniższych opłatach). Wybór bardzo konserwatywny.

2) Magda – wybrała fundusz SKARBIEC III FILAR, czyli inwestuje około 30% środków w akcjach.  Określę go wyborem umiarkowanie zachowawczym.

3) Maciek – osiąga bardzo wysokie dochody i postanowił inwestować wyłącznie w akcje, nie tylko dlatego, że lubi ryzyko, ale również z tego względu, że 250 zł miesięcznie to dla niego niewielka kwota. Dlatego wybrał subfundusz akcji – SKARBIEC AKCJA, który do 100% swoich aktywów inwestuje w akcje. Ze względu na niewielką kwotę gotowy jest podjąć dość duże ryzyko, a z drugiej strony wie, że ewentualne spadki na giełdzie będą pozwalały na inwestowanie kolejnych wpłat po coraz niższych cenach. To wybór ofensywny.

4) Rafał – postanowił pójść na całość. Będzie inwestować nie tylko 100% w akcje, ale wybiera małe i średnie spółki, czyli będzie ponosił jeszcze większe ryzyko od Maćka i oczekiwał jeszcze wyższych zysków. Jego wyborem jest SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK.  Wybór Rafała jest bardzo ofensywny.

ICH WYNIKI  (od 15 czerwca 2016 do 9 stycznia 2017)

JOANNA (SKARBIEC KASA) – WYBÓR KONSERWATYWNY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC KASA w okresie ostatnich 12 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

kasa

kasatab

MAGDA (SKARBIEC III FILAR) – WYBÓR UMIARKOWANIE ZACHOWAWCZY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC III FILAR w okresie ostatnich 12 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

3f

3ftab

MACIEK (SKARBIEC AKCJI) – WYBÓR OFENSYWNY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC AKCJI w okresie ostatnich 12 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

akcja

akcjatab

RAFAŁ (SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK) – WYBÓR BARDZO OFENSYWNY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK w okresie ostatnich 12 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

mis

mistab

WAŻNE: Osiągnięta rentowność w planach obejmuje zbyt krótki okres, aby wyciągać z niej jakiekolwiek wiarygodne wnioski odnośnie przyszłej rentowności poszczególnych planów.

Skany wykresów notowań jednostek subfunduszy Skarbiec pochodzą ze strony analizy.pl – prowadzonego przez niezależną firmę analityczną Analizy Online SA notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Za miesiąc kolejny wpis w kategorii WYNIKI UCZESTNIKÓW.

*****

A może ty także chciałbyś zacząć rozważnie i bezpiecznie korzystać z funduszy inwestycyjnych?

ROZPOCZĘCIE NASZEJ WSPÓŁPRACY JEST BARDZO PROSTE

  1. WERSJA ONLINE

Wystarczy abyś miał(a) pod ręką dowód osobisty, numer konta bankowego, z którego masz zamiar dokonać pierwszej wpłaty (min. 100 zł) oraz telefon komórkowy.

Nie musisz czekać na kuriera, który przyjedzie z umową, ani składać wizyty oddziale banku lub biurze maklerskim, żeby podpisać umowę. Wszystkie czynności związane z zawarciem umowy dokonasz online. Wystarczy, że wypełnisz formularz rejestracji (zajmie ci to 2 minuty) i już możesz składać zlecenie oraz opłacić je przez internet ze swojego konta w dowolnym banku. Potrzebujesz jedynie telefonu komórkowego do autoryzacji zleceń przez SMS.

Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego otrzymasz wiadomość SMS z loginem i tymczasowym hasłem dostępu. Przy pierwszym logowaniu zostaniesz poproszona/poproszony o zmianę hasła. Na tym etapie rejestracja będzie już zakończona i będziesz mogła/mógł w pełni korzystać z możliwości inwestycyjnych w funduszach Skarbiec.

<< PRZEWODNIK: JAK DOKONAĆ WPŁATY >>

<<  ZAINWESTUJ „STÓWKĘ” W FUNDUSZ SKARBCA >>

2.  OSOBISTE SPOTKANIE

Od stycznia br. wprowadziłem możliwość podpisania umowy podczas spotkania ze mną.

Po kilku miesiącach prowadzenia bloga, pomimo stosunkowo wysokiej oglądalności (ponad 3 tysiące czytelników miesięcznie) proporcjonalnie niewielka liczba osób zdecydowała się na zawarcie umowy online (jeden na kilkaset użytkowników). Prawdopodobnie wynika to z tego, że chcemy zawierać umowę w obecności kompetentnego doradcy.

W pewnym momencie nawet zwątpiłem w sens prowadzenia tego bloga. Blog Rozważni Rodzice inwestują z myślą o… nie jest o „pupie maryni”, to nie poezja do poduszki, ani łzawa powieść. Prowadzę go wyłącznie w jednym celu: aby zachęcić Cię, zmusić Cię do systematycznego inwestowania.

Pierwsze 7 miesięcy okazały się – pod względem osób, które skłoniłem do działania – PORAŻKĄ.

Dlatego właśnie, od teraz będziesz mógł umówić  się na spotkanie ze mną, podczas którego udzielę odpowiedzi na wszelkiego rodzaju Twoje wątpliwości. Lecz wiedz, że na pewno nie udzielę odpowiedzi na jedno pytanie: – Co będzie najbardziej rentowną inwestycją w najbliższych miesiącach?

Spotkanie jest możliwe do umówienia wyłącznie w Warszawie – w ustalonym dniu i miejscu (ponieważ mieszkam pod Warszawą), oraz w Katowicach, w co drugą sobotę miesiąca (najbliższy termin to 21 styczeń 2017, następny – 4 luty).

Podpisując umowę ze Skarbcem w trakcie naszego spotkania (a już niedługo także z funduszami Union Investment) nie będziesz ponosił(a) kosztów opłaty manipulacyjnej – czyli koszt zawarcia umowy będzie taki sam jak przy zawarciu umowy online.

W celu umówienia spotkania wyślij maila na mój adres: maciej@rogala.pl lub zadzwoń: 502 988 269. Po spotkaniu otrzymasz jedną z moich książek, z dedykacją:

III Filar Twojej Emerytury

Program 500 plus. Jak mądrze zainwestować dodatkowy kapitał rodzinny

Tags: , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Liczba komentarzy - 2

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. POSrednik pisze:

    Macieju, narobisz się, będziesz edukował a ludzie i tak pójdą do swego banku, który ich strzyże do gołego, bo tam czują się bezpiecznie. I kupią fundusz, którego właścicielem jest bank. Ale życzę ci sukcesów, bo sam zajmuję się pośrednictwem finansowym.

    • Maciej Rogala pisze:

      Witaj. Pewnie masz rację. Mam nadzieję, że nie wszyscy. Dzięki za życzenia, Tobie również życzę sukcesów w 2017. Zapowiada się dobry rok dla funduszy. Zobaczymy jak będzie. Pozdrawiam.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top