PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Wyniki planów systematycznego oszczędzania (6)

By on Listopad 20, 2016 in WYNIKI PSO with 6 Comments

Po 5 miesiącach nie nastąpiły żadne zmiany w rankingu rentowności planów. Ze względu na spadek notowań polskich akcji, jak również niewielki spadek wycen obligacji, wszyscy uczestnicy odnotowali spadek rentowności swoich planów.

Na pierwszym miejscu jest Rafał, który w okresie 5 miesięcy pomnożył swoje oszczędności o 5,9% (oszczędza w funduszu SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK). Tak więc nadal ma ogromną premię za wybór najwyższego ryzyka inwestycyjnego, jednak rentowność planu jest niższa w porównaniu do wyników z ostatnich dwóch miesięcy.

Na drugim miejscu jest Maciek, który wybrał fundusz SKARBIEC AKCJA. Na skutek tego, że wycena dużych spółek notowanych na GPW  (dominujących w aktywach tego funduszu) spadła nieco mniej niż wycena MISiów rentowność planu Maćka obniżyła się w ostatnim miesiącu w nieco mniejszym stopniu rentowność planu Rafała – nastąpił spadek z 4,58% miesiąc temu do 3,71% obecnie.

Ostatnie miejsce w rankingu, niezmiennie, zajmuje Joanna osiągając rentowność na poziomie 0,13% (wybrała fundusz SKARBIEC KASA).

Krótki komentarz:

Spadek wyceny jednostek uczestnictwa funduszu pieniężnego jest prawdopodobnie wynikiem spadku giełdowej wyceny obligacji będących w aktywach funduszu. Miały na to wpływ takie wydarzenia jak wygrana Donalda Trumpa a także zapowiedź nacjonalizacji całości aktywów funduszy emerytalnych – przekazania ich aktywów do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Oba wymienione wydarzenia w jeszcze większym stopniu obniżyły notowania akcji notowane na GPW.

Tabela: Ranking hipotetycznych uczestników PSO w ostatnich 5 miesiącach pokazujący osiągniętą stopę zwrotu

tabela

Jeżeli dołączysz do uczestników, czyli zainwestujesz co najmniej „stówkę” do końca listopada,  otrzymasz  jedną z moich książek z imienną dedykacją. Wystarczy abyś wysłał(a) maila na adres: maciej@rogala.pl, z informacją, że dokonałaś/dokonałeś wpłaty.

20160423_204016

20160526_114708

Możesz wybrać jedną z następujących książek:

III Filar Twojej Emerytury

Program 500 plus. Jak mądrze zainwestować dodatkowy kapitał rodzinny

 UCZESTNICY I ICH WYBÓR

1) Joanna – wybrała subfundusz SKARBIEC KASA (o najniższym ryzyku inwestycyjnym i najniższych opłatach). Wybór bardzo konserwatywny.

2) Marysia – rozdzieliła wpłatę między subfundusz SKARBIEC KASA (125 zł) a subfundusz SKARBIEC III FILAR (125 zł), czyli 50 na 50. Ponieważ SKARBIEC III FILAR inwestuje około 30% aktywów w akcje i będzie stanowił 50% portfela, tym samym Marysia w akcjach będzie miała zainwestowane około 15% swoich oszczędności wpłacanych do planu. To wybór zachowawczy.

3) Magda – wybrała fundusz SKARBIEC III FILAR, czyli będzie miała około 30% środków w akcjach.  Określę go wyborem umiarkowanie zachowawczym.

4) Maciek – osiąga bardzo wysokie dochody i postanowił inwestować wyłącznie w akcje, nie tylko dlatego, że lubi ryzyko, ale również z tego względu, że 250 zł miesięcznie to dla niego niewielka kwota. Dlatego wybrał subfundusz akcji – SKARBIEC AKCJA, który do 100% swoich aktywów inwestuje w akcje. Ze względu na niewielką kwotę gotowy jest podjąć dość duże ryzyko, a z drugiej strony wie, że ewentualne spadki na giełdzie będą pozwalały na inwestowanie kolejnych wpłat po coraz niższych cenach. To wybór ofensywny.

5) Zosia – postanowiła po połowie (po 125 zł) inwestować w subfundusz SKARBIEC KASA oraz subfundusz SKARBIEC AKCJA, czyli około 50% jej oszczędności będzie inwestowane w akcje. Dokonała więc wyboru zrównoważonego.

6) Rafał – postanowił pójść na całość. Będzie inwestować nie tylko 100% w akcje, ale wybiera małe i średnie spółki, czyli będzie ponosił jeszcze większe ryzyko od Maćka i oczekiwał jeszcze wyższych zysków. Jego wyborem jest SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK.  Wybór Rafała jest bardzo ofensywny.

ICH WYNIKI  (od 15 czerwca do 15 listopada)

JOANNA (SKARBIEC KASA) – WYBÓR KONSERWATYWNY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC KASA w okresie ostatnich 5 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

kasa

kasat

MARYSIA (SKARBIEC KASA/SKARBIEC III FILAR) – WYBÓR ZACHOWAWCZY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC KASA w okresie ostatnich 5 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

kasa

Wykres notowań jednostek SKARBIEC III FILAR w okresie ostatnich 5 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

3f

miesz1

MAGDA (SKARBIEC III FILAR) – WYBÓR UMIARKOWANIE ZACHOWAWCZY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC III FILAR w okresie ostatnich 5 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

3f

3ft

ZOSIA (SKARBIEC KASA/SKARBIEC AKCJI) – WYBÓR ZRÓWNOWAŻONY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC KASA w okresie ostatnich 5 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

kasa

Wykres notowań jednostek SKARBIEC AKCJI w okresie ostatnich 5 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

akcje

miesz2

MACIEK (SKARBIEC AKCJI) – WYBÓR OFENSYWNY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC AKCJI w okresie ostatnich 5 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

akcje

akcjet

RAFAŁ (SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK) – WYBÓR BARDZO OFENSYWNY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK w okresie ostatnich 5 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

mis

mist

WAŻNE: Osiągnięta rentowność w planach obejmuje zbyt krótki okres, aby wyciągać z niej jakiekolwiek wiarygodne wnioski odnośnie przyszłej rentowności poszczególnych planów.

Skany wykresów notowań jednostek subfunduszy Skarbiec pochodzą ze strony analizy.pl – prowadzonego przez niezależną firmę analityczną Analizy Online SA notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Za miesiąc kolejny wpis w kategorii WYNIKI UCZESTNIKÓW.

*****

A może ty także chciałbyś zacząć rozważnie i bezpiecznie korzystać z funduszy inwestycyjnych?

ROZPOCZĘCIE NASZEJ WSPÓŁPRACY JEST BARDZO PROSTE

Wystarczy abyś miał(a) pod ręką dowód osobisty, numer konta bankowego, z którego masz zamiar dokonać pierwszej wpłaty (min. 100 zł) oraz telefon komórkowy.

Nie musisz czekać na kuriera, który przyjedzie z umową, ani składać wizyty oddziale banku lub biurze maklerskim, żeby podpisać umowę. Wszystkie czynności związane z zawarciem umowy dokonasz online. Wystarczy, że wypełnisz formularz rejestracji (zajmie ci to 2 minuty) i już możesz składać zlecenie oraz opłacić je przez internet ze swojego konta w dowolnym banku. Potrzebujesz jedynie telefonu komórkowego do autoryzacji zleceń przez SMS.

Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego otrzymasz wiadomość SMS z loginem i tymczasowym hasłem dostępu. Przy pierwszym logowaniu zostaniesz poproszona/poproszony o zmianę hasła. Na tym etapie rejestracja będzie już zakończona i będziesz mogła/mógł w pełni korzystać z możliwości inwestycyjnych w funduszach Skarbiec.

<< PRZEWODNIK: JAK DOKONAĆ WPŁATY >>

<<  ZAINWESTUJ „STÓWKĘ” W FUNDUSZ SKARBCA >>

Tags: , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Liczba komentarzy - 6

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Waluś pisze:

  Panie Macieju, Z tym funduszem pieniężnym to lipa. O,13% po 5 miesiącach, czyli po roku 0,3%.

  • Maciej Rogala pisze:

   Waluś, sorki, ale od razu przejdźmy na ty, to tak po internetowemu :-). A teraz do meritum. To trochę nie tak i to z co najmniej 3 powodów. Po pierwsze, dwa miesiące temu, czyli po 3 miesiącach rentowność planu opartego na funduszu pieniężnym wynosiła 0,3%, czyli gdyby to tak wprost ekstrapolować to znaczy, że w okresie 12 miesięcy wzrosłaby ponad 4 razy (bo jeszcze procent składany. Ale to też byłby niewłaściwy wniosek, bo właśnie, po drugie, chociaż jest to fundusz pieniężny, o minimalnym ryzyku, to jednak dochody tego funduszu, a wprost wzrost jednostek uczestnictwa, zależy od dwóch czynników: dopisywanych odsetek od obligacji (1 źródło) i z bieżącej wyceny obligacji na giełdzie. A wycena obligacji, nawet tych najbezpieczniejszych – obligacji skarbowych też się waha. Czasem popyt na obligacje jest duży – wtedy popyt podbija wyceny obligacji (co jest czynnikiem dodatkowo generującym wzrost jednostki) a czasami ten popyt jest mały i wtedy wyceny obligacji spadają. Oczywiście zakres tych wahań jest bardzo mały w stosunku do akcji. I stąd te wahania. I po trzecie rentowność planu jest liczona od sumy wpłat wnoszonych co miesiąc. A więc tylko 5 wpłata (20% planu) pracowało 5 miesięcy, każda kolejne wpłata krócej, a ostatnia – wniesiona 15 listopada nie pracowała ani jednego dnia, a została uwzględniona w planie. Tak więc średni okres inwestowania środków był mniej więcej o połowę niższy. Pozdrawiam

 2. Piotrek pisze:

  Czy nie byłoby lepiej obliczać rentowność wyliczając wewnętrzną stopę zwrotu?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top