PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Wyniki planów systematycznego oszczędzania (4)

By on Wrzesień 18, 2016 in DFE, WYNIKI PSO with 15 Comments

Po 3 miesiącach nie nastąpiły żadne zmiany w rankingu rentowności planów.

Na pierwszym miejscu jest Rafał, który w okresie trzech miesięcy pomnożył swoje oszczędności aż o 6,5% (oszczędza w funduszu SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM). Tak więc nadal ma ogromną premię (coraz większą) za wybór najwyższego ryzyka inwestycyjnego.

Na drugim miejscu jest Maciek, który wybrał fundusz SKARBIEC AKCJA. Na skutek tego, że wycena dużych spółek notowanych na GPW spadła w okresie miesiąca (dominujących w aktywach tego funduszu) rentowność planu Maćka nieznacznie spadła, ale utrzymał on swoją wysoką pozycję.

Ostatnie miejsce w rankingu, niezmiennie, zajmuje Joanna osiągając rentowność na poziomie o 0,26% (wybrała fundusz SKARBIEC KASA).

Tabela: Ranking hipotetycznych uczestników PSO w ostatnich 3 miesiącach pokazujący osiągniętą stopę zwrotu

ranikg

Jeżeli dołączysz do uczestników, czyli zainwestujesz co najmniej „stówkę” do końca września,  otrzymasz  jedną z moich książek z imienną dedykacją. Wystarczy abyś wysłał(a) maila na adres: maciej@rogala.pl z informacją, że dokonałaś/dokonałeś wpłaty.

20160423_204016

20160526_114708

Możesz wybrać jedną z następujących książek:

III Filar Twojej Emerytury

Program 500 plus. Jak mądrze zainwestować dodatkowy kapitał rodzinny

 

 UCZESTNICY I ICH WYBÓR

1) Joanna – wybrała subfundusz SKARBIEC KASA (o najniższym ryzyku inwestycyjnym i najniższych opłatach). Wybór bardzo konserwatywny.

2) Marysia – rozdzieliła wpłatę między subfundusz SKARBIEC KASA (125 zł) a subfundusz SKARBIEC III FILAR (125 zł), czyli 50 na 50. Ponieważ SKARBIEC III FILAR inwestuje około 30% aktywów w akcje i będzie stanowił 50% portfela, tym samym Marysia w akcjach będzie miała zainwestowane około 15% swoich oszczędności wpłacanych do planu. To wybór zachowawczy.

3) Magda – wybrała fundusz SKARBIEC III FILAR, czyli będzie miała około 30% środków w akcjach.  Określę go wyborem umiarkowanie zachowawczym.

4) Maciek – osiąga bardzo wysokie dochody i postanowił inwestować wyłącznie w akcje, nie tylko dlatego, że lubi ryzyko, ale również z tego względu, że 250 zł miesięcznie to dla niego niewielka kwota. Dlatego wybrał subfundusz akcji – SKARBIEC AKCJA, który do 100% swoich aktywów inwestuje w akcje. Ze względu na niewielką kwotę gotowy jest podjąć dość duże ryzyko, a z drugiej strony wie, że ewentualne spadki na giełdzie będą pozwalały na inwestowanie kolejnych wpłat po coraz niższych cenach. To wybór ofensywny.

5) Zosia – postanowiła po połowie (po 125 zł) inwestować w subfundusz SKARBIEC KASA oraz subfundusz SKARBIEC AKCJA, czyli około 50% jej oszczędności będzie inwestowane w akcje. Dokonała więc wyboru zrównoważonego.

6) Rafał – postanowił pójść na całość. Będzie inwestować nie tylko 100% w akcje, ale wybiera małe i średnie spółki, czyli będzie ponosił jeszcze większe ryzyko od Maćka i oczekiwał jeszcze wyższych zysków. Jego wyborem jest SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK.  Wybór Rafała jest bardzo ofensywny.

ICH WYNIKI  (od 15 czerwca do 15 września)

JOANNA (SKARBIEC KASA) – WYBÓR KONSERWATYWNY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC KASA w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

kasa

kasat

MARYSIA (SKARBIEC KASA/SKARBIEC III FILAR) – WYBÓR ZACHOWAWCZY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC KASA w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

kasa

Wykres notowań jednostek SKARBIEC III FILAR w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

3f

kas3

MAGDA (SKARBIEC III FILAR) – WYBÓR UMIARKOWANIE ZACHOWAWCZY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC III FILAR w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

3f

3ft

ZOSIA (SKARBIEC KASA/SKARBIEC AKCJI) – WYBÓR ZRÓWNOWAŻONY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC KASA w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

kasa

Wykres notowań jednostek SKARBIEC AKCJI w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

akcje

kasak

MACIEK (SKARBIEC AKCJI) – WYBÓR OFENSYWNY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC AKCJI w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

akcje

akcet

RAFAŁ (SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK) – WYBÓR BARDZO OFENSYWNY

Wykres notowań jednostek SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK w okresie ostatnich 3 miesięcy wraz ze wskazaniem momentu dokonania zakupu.

MIS

Bez tytułu

WAŻNE: Osiągnięta rentowność w planach obejmuje zbyt krótki okres, aby wyciągać z niej jakiekolwiek wiarygodne wnioski odnośnie przyszłej rentowności poszczególnych planów.

Skany wykresów notowań jednostek subfunduszy Skarbiec pochodzą ze strony analizy.pl – prowadzonego przez niezależną firmę analityczną Analizy Online SA notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Za miesiąc kolejny wpis w kategorii WYNIKI UCZESTNIKÓW.

*****

A może ty także chciałbyś zacząć rozważnie i bezpiecznie korzystać z funduszy inwestycyjnych?

ROZPOCZĘCIE NASZEJ WSPÓŁPRACY JEST BARDZO PROSTE

Wystarczy abyś miał(a) pod ręką dowód osobisty, numer konta bankowego, z którego masz zamiar dokonać pierwszej wpłaty (min. 100 zł) oraz telefon komórkowy.

Nie musisz czekać na kuriera, który przyjedzie z umową, ani składać wizyty oddziale banku lub biurze maklerskim, żeby podpisać umowę. Wszystkie czynności związane z zawarciem umowy dokonasz online. Wystarczy, że wypełnisz formularz rejestracji (zajmie ci to 2 minuty) i już możesz składać zlecenie oraz opłacić je przez internet ze swojego konta w dowolnym banku. Potrzebujesz jedynie telefonu komórkowego do autoryzacji zleceń przez SMS.

Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego otrzymasz wiadomość SMS z loginem i tymczasowym hasłem dostępu. Przy pierwszym logowaniu zostaniesz poproszona/poproszony o zmianę hasła. Na tym etapie rejestracja będzie już zakończona i będziesz mogła/mógł w pełni korzystać z możliwości inwestycyjnych w funduszach Skarbiec.

<< PRZEWODNIK: JAK DOKONAĆ WPŁATY >>

<<  ZAINWESTUJ „STÓWKĘ” W FUNDUSZ SKARBCA >>

Tags: , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Liczba komentarzy - 15

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Marko_Polo pisze:

  A pociąg pod nazwą Skarbiec Małych i Średnich Firm odjeżdża. Poczekam na korektę.

  • Maciej Rogala pisze:

   Marku,
   to bardzo ryzykowne podejście. Bo pociąg może jechać cały czas do przodu i twoja frustracja będzie coraz większa. Oczywiście korekta może się zdarzyć, ale strategia systematycznego inwestowania uwzględnia oba ryzyka: jak zainwestujesz niewielką kwotę – to już jesteś w niewielkim stopniu ubezpieczony na wypadek jazdy pociągu dalej, a jak wystąpi korekta to doładujesz węgla po atrakcyjniejszej cenie.
   Pozdrawiam

 2. Brabakan pisze:

  Witaj, a dlaczego wszystkie te osoby inwestują w połowie miesiąca. Tak tylko wybrałeś, czy jest jakiś powód?

  • Maciej Rogala pisze:

   Hej. Oczywiście dzień miesiąca możesz ustalić sobie dowolnie, kiedy będzie składał stałe zlecenie przelewu na konto funduszu. Połowa miesiąca wydaje mi się najbezpieczniejsza. Dlaczego? Bo czasami, najczęściej na koniec roku, nieco rzadziej na koniec półrocza, oraz na koniec kwartału obserwujemy zjawisko tzw. window dressing, strojenie okien. Polega to na tym, że fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne starają się podrasować swoje wyniki na koniec kwartału a najczęściej roczne, czyli na koniec roku. I wówczas wyceny akcji są sztucznie zawyżane w ostatnim dniu wyceny w danym miesiącu. A skoro jest to program systematycznego oszczędzania to najkorzystniej jest kupować jednostki po jak najniższej cenie w danym miesiącu. Ale nie przykładał bym do tego jakiegoś wielkiego znaczenia. Również dobrze może to być 5 lub 25 dzień miesiąca. Pozdrawiam
   Maciek

 3. Brabakan pisze:

  Rozumiem, a nie lepiej aktywnie inwestować, czyli wybierać momenty, gdy akcje spadają?

  • Maciej Rogala pisze:

   Odradzam. Bo po pierwsze nigdy nie będziesz wiedział kiedy ta atrakcyjna cena się zdarzy, a po drugie takie podejście wyklucza złożenie dyspozycji stałego przelewania pieniędzy. Skutki tego mogą być opłakane: że w danym miesiącu nie odłożysz wcale, albo że nawet zrezygnujesz z oszczędzania. Pozdrawiam

 4. Brabakan pisze:

  No tak chyba masz rację. Dzięki

  • Maciej Rogala pisze:

   Tutaj nie ma wielkiej filozofii, zaczynasz od 100-500 zł miesięcznie. Przez najbliższe kilka lat hossa bessa na razie cię nie za bardzo obchodzą, bo pieniądze są zbyt małe. Podejmij decyzję, otwórz rejestr online w dowolnym funduszu wpłać „stówkę” i złóż stałe zlecenie. Zaczniesz odkładać ziarnko do ziarnka. I najlepiej zapomnij, że to robisz przez najbliższe miesiące.

 5. Spend&Dow Bullitt pisze:

  Uwaga, Uwaga nadchodzi..
  Wielka Hossa Dla Bossa
  Proponuje 5 lat allpo pińset.
  Potem żegnaj Gienia, świat się zmienia…
  Pozdrawiam i Spier…
  Radzę to samo.

 6. XaVeyGood pisze:

  Macieju, to którego uczestnika mam skopiować?

  • Maciej Rogala pisze:

   Witaj. Dobre pytanie, o wiele trudniejsza odpowiedź. Ale napiszę tak: moim zdaniem jeżeli masz silne postanowienie długoterminowego oszczędzania i będziesz odkładał naprawdę niewielkie kwoty miesięcznie – rzędu kilkuset złotych, to nie ma sensu „blokować się” w funduszu pieniężnym lub funduszu obligacji. To najlepiej widać na przykładach rentowności po trzech miesiącach. Ale nie chodzi mi o wynik Macieja ani Rafała, którzy zarobili tak dużo w tak krótkim czasie. Bo gdyby wystąpiły w tym czasie spadki, to ich wynik byłby ujemny. Chciałbym zwrócić twoją uwagę na wynik MARYSI- ona „zachowała się bardzo konserwatywnie – ma jedynie 15% akcji w portfelu, ale jak różny osiągnęła wynik w porównaniu do Joanny (0% akcji). Zysk MARYSI jest 3 razy wyższy, a ryzyko naprawdę bardzo niskie – to tylko 15% akcji. Jeżeli więc wahasz się, masz wątpliwości co do ryzyka na jakie jesteś gotów, to polecam skopiowanie wyboru Marysi, a jak jesteś „FACET” to Rafała, bo Małe i Średnie Spółki są wolne od ryzyka politycznego, na które są cały czas narażone spółki z WIG 20. Jak masz większą kwotę, na przykład 500 zł miesięcznie, to zamiast wyboru Marysi możesz to zrobić nieco inaczej: 400 zł wpłacać do funduszu SKARBIEC KASA, a 100 zł do SKARBCA MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK; wówczas masz 20% akcji w portfelu (czyli w sumie też bardzo mało), ale tych bardziej perspektywicznych – moim zdaniem. Pozdrawiam

 7. XaVeyGood pisze:

  No ja mogę inwestować 1000 miesięcznie. Czy to coś zmienia?

  • Maciej Rogala pisze:

   Daje ci jeszcze więcej możliwości, bo minimalna wpłata do funduszu to 100 zł. Tak więc przy 1000 złotych możesz też część środków zainwestować w jakiś fundusz zagraniczny, na przykład ten: https://www.analizy.pl/fundusze/fundusze-inwestycyjne/profil-funduszu/SKR78/Skarbiec-Globalny-Malych-i-Srednich-Spolek-%28Skarbiec-FIO%29.html. Jednak tym przypadku pierwsza wpłata jest wyższa – wynosi 500 zł, ale kwota minimalnej dopłaty to 100 zł. Czyli w analogii do tego co ci przedstawiłem jako ciekawą opcję przy 500 zł: wpłata 100 zł w fundusz akcji małych i średnich spółek oraz 400 zł w fundusz pieniężny, możesz wybrać opcję nieco bardziej zdywersyfikowaną: 800 zł w fundusz pieniężny (SKARBIEC KASA), 100 zł w SKARBIEC MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK oraz 100 zł w SKARBIEC GLOBALNY MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK (w tym przypadku pierwsza wpłata musiałaby wynieść 500 zł). To też byłaby bardzo zachowawcza opcja. Pozdrawiam

 8. Max von Bialystock pisze:

  Ladies & Gentelmen. Keep it simple, nice safe i tidy. No too many eggs in one baskett. Czyli po naszmu. Lokaty i obligacje na kontach minimum na pół roku przeżycia bez pracy. Reszta nazbieranych oszczędności do funduszu zrównoważonego. Zbierać poszukiwane stare złote i srebrne monety (5-10% całego majątku). Np 10zl Pilsudski z 1935-37 (ponizej 100pln!). Oczywiście spłacać hipotekę. Plus po 500 zl wpłacać miesięcznie w fundusze akcji (60%/40% PL/USA) do końca emerytury.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top