Warunki dziedziczenia środków w PPK są wyjątkowo korzystne
Czy środki gromadzone w PPK są prywatne? To pytanie przyszli uczestnicy Pracowniczych Planów Kapitałowych zadają sobie najczęściej. Wyrazem tego jest dziedziczenie tych środków. Warto też wiedzieć, że warunki dziedziczenia w PPK są pod wieloma względami wyjątkowe.
Nasi spadkobiercy mogą uniknąć postępowania spadkowego
Przepisy ustawy o PPK umożliwiają nam wskazanie osób uprawnionych do środków w przypadku naszego zgonu. Jakie to ma znaczenie? Po pierwsze możemy wskazać inne osoby niż nasi spadkobiercy, na przykład partnera życiowego.
Jeżeli pozostajemy w związku małżeńskim i wskazujemy jako osobę uprawnioną inną osobę, to i tak małżonek otrzyma połowę środków, gdy były one objęte wspólnotą małżeńską.
Nawet jeżeli pragniemy uposażyć naszego spadkobiercę: współmałżonka lub dziecko, to również powinniśmy wskazać je w deklaracji jako osoby uposażone, bo dzięki temu procedura wypłaty środków będzie szybsza i prostsza: wystarczy, że nasz spadkobierca/osoba uprawniona dostarczy do instytucji finansowej poświadczoną kopię aktu zgonu.
Osoba uposażona otrzyma całość środków
Wpłaty na nasz rachunek prowadzony w PPK będą pochodziły z trzech źródeł: z naszego wynagrodzenia, z dodatkowych środków pracodawcy oraz dopłat z budżetu państwa: 250 zł jako wpłata powitalna, a później coroczna dopłata w kwocie 240 zł.
Które środki zostaną wypłacone osobie uposażonej? Wszystkie, także te pochodzące z budżetu.
Wypłata środków na rzecz osób uposażonych będzie wolna od potrąceń
Według powszechnie obowiązujących przepisów dziedziczone środki są zwolnione z podatku spadkowego tylko w sytuacji, gdy spadkobierca należy do pierwszej grupy pokrewieństwa: jest naszym współmałżonkiem, dzieckiem lub rodzicem.
W PPK z tego podatku są zwolnione wszystkie osoby uposażone, niezależnie od stopnia pokrewieństwa. Co więcej, osoba uposażona nie zapłaci również podatku Belki.
Musimy wiedzieć, że jeżeli do PPK przystąpimy odpowiednio wcześnie, to okres pomnażania środków będzie bardzo długi, czasami kilkudziesięcioletni. Jest duże prawdopodobieństwo, że po takim czasie zyski z inwestowania wpłat będą przewyższały sumę wpłat. W związku z tym zachowanie 19 proc. zysków z inwestowania okaże się bardzo dużą ulgą podatkową, z której skorzystają osoby uprawnione.
Na czym jeszcze polega wyjątkowość dziedziczenia środków w PPK?
Osoba uprawniona będzie mogła przenieść odziedziczone środki na własne konto emerytalne: na własne PPK, a jeżeli pracodawca będzie oferował Pracowniczy Program Emerytalny, to na PPE. Również osoba prowadząca działalność na własny rachunek będzie mogła zdecydować się na dalsze inwestowania odziedziczonych środków przy zachowaniu ulgi w podatku Belki: wnosząc je na Indywidualne Konto Emerytalne.
Wskazanie osób uposażonych jest zasadne nie tylko w sytuacji, gdy tą osobą nie będzie osoba należąca do naszej najbliższej rodziny. Również małżonka lub własne dzieci warto wskazać jako osoby uprawnione do środków, ponieważ w takiej sytuacji unika się postępowania spadkowego: wypłata nastąpi po okazaniu aktu zgonu właściciela rachunku w okresie jednego miesiąca.
No i to jest kolejna zaleta programu, choć dla mnie najważniejsze jest to, że niewielkim kosztem mogę sobie pomóc na okres emerytury w postaci dodatkowych finansów. A te zawsze się przydadzą, niezależnie od wysokości emerytury
Dokładnie, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy coraz częstsze są tzw. związki nieformalne.. Pozdrawiam
Mnie ten program przekonywał od samego początku. Więc jak tylko go wdrażano to zostałam, wiele osób było sceptycznie nastawionych i szczerze teraz widzą ze na tym stracili. Dobrym znakiem jest to ze co niektórzy wyrazili chęć ponownego zapisania się.
Ale nie wszyscy wrócą, nie będą chcieli przyznać się do błędu, przed innymi. Pozdrawiam