PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Super OFE chyba jednak powstanie

By on 7 lipca, 2016 in DFE with 0 Comments

cockroach-476408_1920

Pod koniec maja w „Rzeczpospolitej” napisano, że według nieoficjalnych informacji zrodził się pomysł stworzenia jednego wielkiego OFE, do którego miałyby zostać przeniesione aktywa ze wszystkich dwunastu funduszy emerytalnych działających w ramach II filara.

Informacja ta została bardzo szybko zdementowana przez przedstawicieli rządu.

Kilka dni temu otrzymaliśmy oficjalną informację o planowanych zmianach.

Czy one całkowicie dementują news o super OFE?

Według mnie nie.

Dowiedzieliśmy się, że 1 stycznia 2018 roku nastąpi transfer środków z OFE na nasze prywatne konta w III filarze, w funduszach inwestycyjnych, w które zostaną przekształcone fundusze emerytalne.  Minister Morawiecki powiedział wprost: – Plan jest, by pieniądze z OFE przekazać Polakom.

Chciałoby się powiedzieć – SUPER! Wreszcie nie będzie wątpliwości. Te środki staną się moje i tylko moje. W projekcie napisano, że PTE będą przekształcone w TFI, a OFE w fundusze inwestycyjne akcji polskich firm.

Jednak w innym miejscu, poznajemy szczegóły funkcjonowania nowych pracowniczych programów emerytalnych.  W systemie zupełnie dobrowolnym, w pracowniczych programach emerytalnych, miałby obowiązywać monopol państwowego podmiotu: Polskiego Funduszu Rozwoju Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych SA, które zarządzałoby 3 funduszami cyklu życiowego (co akurat jest pomysłem trafnym).  Aby zachować lekkie pozory dostępności do rynku innych podmiotów, proponuje się, aby monopol PFR TFI obowiązywał przez pierwsze 24 miesiące od wejścia w życie nowych przepisów.

Co to ma wspólnego z super OFE?

Otóż obawiam się, że taki monopol będzie funkcjonował również w przypadku środków transferowanych z OFE na IKE. Może on polegać na tym, że domyślnym wyborem każdego uczestnika OFE będzie Fundusz Polskich Akcji zarządzany przez TFI Polski Fundusz Rozwoju, a dopiero wskazanie innego funduszu – przekształconego z OFE i zarządzanego przez prywatne TFI będzie pozwalało na uczestnictwo w innym funduszu.

Gdyby przyjęto takie rozwiązanie, to obawiam się, że ponad 80% aktywów OFE, czyli ponad 80 miliardów trafi właśnie do SUPER OFE, które będzie po prostu funkcjonowało w ramach III filara.

Co więcej, status tych środków, jeżeli chodzi o możliwość wypłaty, będzie o wiele bliższy II filara niż systemu dobrowolnego. Czytamy bowiem, że dostępność do środków ma być bardzo ograniczona przed ukończeniem wieku emerytalnego (sfinansowanie wkładu mieszkaniowego), a po przejściu na emeryturę tylko 25% będziemy mogli wypłacić w formie jednorazowej, a za 75% będę musiał wykupić rentę czasową lub dożywotnią; obawiam się, że tutaj także powstanie jakiś państwowy zakład ubezpieczeniowy, lub środki trafią wprost do ZUS.

Tags: , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top
SIMPLE SIDE TAB