PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Pracuj dłużej będziesz żył dłużej! A może to tylko ściema?

By on 25 czerwca, 2016 in DFE with 2 komentarze

love-447961_1920

Wcześniejsza emerytura może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci – to wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców. Do zupełnie innych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Sydney. Według nich, przejście w stan spoczynku jest korzystne dla naszego zdrowia.

Dłuższa praca to dłuższe życie?

Według badania przeprowadzonego przez Oregon State University (OSU), praca po ukończeniu 65 roku życia może zwiększyć długość życia, podczas gdy wcześniejsza emerytura może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci.

Naukowcy z OSU wykazali, że u zdrowych osób, które przeszły na emeryturę w wieku późniejszym niż 65 lat, ryzyko zgonu było o 11% niższe, nawet przy uwzględnieniu czynników demograficznych, stylu życia i problemów zdrowotnych.

Również osoby, które opisywały siebie jako nie w pełni zdrowe, mają szansę żyć dłużej, wydłużając okres pracy, co pokazuje, że także inne czynniki oprócz zdrowia wpływają na śmiertelność po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Zaledwie kilka lat temu w innym badaniu, wykonanym przez Instytut Tinbergen na Uniwersytecie w Amsterdamie, wykazano coś zupełnie przeciwnego: że przejście na wcześniejszą emeryturę zmniejsza ryzyko zgonu mężczyzny w ciągu pięciu lat aż o 42,3%.

Najnowsze wyniki, opublikowane w czasopiśmie „Journal of Epidemiology and Community Heath”, to opracowanie danych zebrane w okresie między 1992 a 2010 rokiem przez Healthy Retirement Study, kierowane przez University of Michigan i finansowane przez National Institute on Aging.

Zdrowi emeryci, którzy przeszli na emeryturę później niż w wieku 65 lat, mieli o 11% niższe ryzyko zgonu, natomiast ci, którzy nie określali się jako w pełni zdrowi, mieli o 9% niższe ryzyko zgonu. Badanie wykazało więc pozytywny wpływ pracy na wskaźnik śmiertelności uczestników badania „niezależnie od ich stanu zdrowia”.

W raporcie napisano, że „wyniki badań wydają się wskazywać, że osoby, które pozostają aktywne i zaangażowane, uzyskują z tego korzyści zdrowotne”. Poza pracą, znaczenie ma to, że zachowując aktywność zawodową, są zmuszone do „myślenia, rozwiązywania problemów, rozwijania zdolności poznawczych, społecznych, a także do zaangażowania się w stosunki międzyludzkie”, w tym zachowanie relacji osobistych i zawodowych ze współpracownikami, a to wszystko może mieć wpływ na to, jak długo ludzie żyją.

Emerytura jest korzystna dla naszego zdrowia?

Natomiast najnowsze badanie prowadzone przez Uniwersytet w Sydney, opublikowane w „Journal of Preventive Medicine” pokazuje, że przejście w stan spoczynku jest korzystne dla naszego zdrowia.

Stwierdzono, że emeryci zmienili swój styl życia, stając się bardziej aktywni fizycznie, poprawili swoje diety i lepiej spali.

Nawet po uwzględnieniu takich czynników, jak wiek, płeć, miejsce zamieszkania (miasto/wieś), stan cywilny i wykształcenie, badania wykazały, że emeryci dokonują zmian, które poprawiają ich życie, a następnie pozytywnie wpływają na zdrowie.

Przykładowo, aktywność fizyczna wzrosła średnio o 93 minuty tygodniowo, ograniczyli siedzący tryb życia o 67 minut dziennie i wydłużyli sen o 11 minut.

Ponadto 50% palących kobiet przestało palić.

„Zmiany w stylu życia były najbardziej widoczne u ludzi, którzy przechodzą na emeryturę po pracy w pełnym wymiarze godzin” – powiedziała kierująca badaniami dr Melody Ding z Uniwersytetu Sydney.

Dr Ding dodaje: „Kiedy ludzie pracują, dojazdy do pracy zajmują im dużo czasu. Po przejściu na emeryturę mają czas, aby być aktywnymi fizycznie i spać dłużej”.

I komu tu wierzyć? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Tags: , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

komentarze 2

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. alka pisze:

    To wszystko sprowadza się do tezy, że żyjemy aby pracować. I pracujemy by żyć.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top
SIMPLE SIDE TAB