PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Oszczędzam na emeryturę w IKZE: dobrowolny fundusz emerytalny (2)

By on 5 października, 2017 in Plan na dostatnią emeryturę with 0 Comments

Dobrowolny fundusz emerytalny

Jak wiesz otwarte fundusze emerytalne (OFE) są elementem obowiązkowego systemu emerytalnego i stanowią część tzw. II filara. Powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) mogą także tworzyć i zarządzać innym typem funduszy – dobrowolnym funduszem emerytalnym (DFE). To bardzo trafna nazwa dla funduszu emerytalnego stanowiącego element III filara, w którym uczestniczymy dobrowolnie. Co więcej, nawet jeżeli zdecydujemy się na posiadanie prywatnego planu emerytalnego, to DFE stanowi tylko jedną z pięciu form jakie mamy do wyboru.

DFE mają niewiele wspólnego z OFE

Podobieństwo ogranicza się do tego samego podmiotu zarządzającego i być może tych samych osób zarządzających aktywami. Dobrowolny fundusz emerytalny pod względem ograniczeń inwestycyjnych przypomina natomiast otwarty fundusz inwestycyjny – limity inwestycyjne, rodzaje lokat są ustalane z dość dużą swobodą przez PTE. Przynajmniej teoretycznie DFE może być funduszem akcji, funduszem zrównoważonym, funduszem aktywnej alokacji lub nawet funduszem obligacji; dla porównania wszystkie OFE są funduszami akcji.

Od czego będzie zależało jaki zostanie zaproponowany rodzaj funduszu przez dane PTE?

Towarzystwo emerytalne kierujące ofertę do osób młodych wybierze zapewne bardziej agresywny portfel funduszu, natomiast te które skoncentrują się na osobach starszych lub o bardziej konserwatywnym profilu – fundusz z mniejszym zaangażowaniem na rynku akcji. W rzeczywistości większość DFE jest funduszami aktywnej alokacji.

Jakie jeszcze są różnice między OFE a DFE?

Nie mamy co liczyć na podobny poziom opłat w obu rodzajach funduszy emerytalnych. Chociaż OFE były i są krytykowane za zbyt wysokie koszty, to należy pamiętać, iż  opłaty obciążające członków funduszy były dostosowane do limitów opłat zapisanych w ustawie, jak również do „obowiązkowości II filara”. Takich limitów nie przewidziano, według mnie słusznie, dla dobrowolnych funduszy emerytalnych. Gdyby bowiem zdecydowano się na taki krok, to zapewne z jednej strony DFE byłby najtańszym sposobem gromadzenia oszczędności w IKZE, a z drugiej najmniej popularnym – niewielu sprzedawców i doradców polecałoby tę formę planu emerytalnego ponieważ byłaby najmniej dla nich opłacalna.

Fundusz emerytalny podobnie jak fundusz inwestycyjny, posiada osobowość prawną a działania firmy zarządzającej (PTE) podlegają ciągłej kontroli przez niezależnego depozytariusza. W związku z tym rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa powierzanych oszczędności i kontroli nad prawidłowością w zarządzaniu, wycenie jednostek, wysokością ponoszonych kosztów są identyczne jak w formie funduszu inwestycyjnego.

Przeczytaj też: http://rogala.pl/ike-i-ikze-to-nie-tylko-ulgi-podatkowe/

 

Tags: , , , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top
SIMPLE SIDE TAB