PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Od 1 lipca wiek emerytalny policjantów zostanie obniżony o 12 lat!

By on 9 czerwca, 2019 in ABC GIEŁDY with 3 komentarze

W mediach zapowiedź zniesienia warunku – ukończenia przez policjantów 55 lat (i innych służb mundurowych) przy nabywaniu prawa do emerytury – przeszła bez echa. A ta oznacza bolesny policzek dla większości Polaków objętych systemem powszechnym.

Rząd PO, zdając sobie sprawę z tego, jak dalece warunki uzyskiwania uprawnień emerytalnych przez służby mundurowe odbiegają od powszechnych – 15 lat służby – stoczył bardzo ciężki bój, aby te warunki zmienić. Udało się, ale też formie kompromisu: 25 lat służby i dodatkowy warunek ukończenia 55 roku życia.

Dlaczego połowicznie? Mundurowe emerytury, które według autorów reformy z 1999 roku, miały zostać włączone do systemu powszechnego, zachowały ekstra bonusy: emerytura stanowiąca  aż 60% wynagrodzenia z ostatnich 10 lat służby już w wieku 55 lat (12 lat wcześniej) – bez względu na średnie dalsze trwanie życia, które jest uwzględniane przy wyliczaniu emerytury przez ZUS i które tak bardzo obniża świadczenia kobietom przechodzącym na emeryturę w wieku 60 lat.

Już w momencie ogłoszenia kompromisu byłem zdegustowany, mając świadomość tego, że każdy z nas – objęty systemem obowiązkowym działającym według planu o zdefiniowanej składce – nie może liczyć na żadne gwarancje dotyczące wysokości przyszłej emerytury w relacji do ostatnich zarobków.

Dzisiaj wiemy, że to będzie około 30% ostatnich zarobków pod warunkiem opłacania składek przez ponad 40 lat; w wyniku planowanej zmiany policjanci będą mieli zagwarantowane otrzymanie dwa razy wyższego świadczenia przy opłacaniu składek o 15 lat krócej i już w wieku nawet 43 lat (jeżeli zaczną służbę od 18 roku życia).

Komisja Europejska właśnie wydała rekomendacje odnośnie kroków, które mają skutkować Polsce większą adekwatnością przyszłych emerytur. Wbrew niektórym publikacjom, rekomendacje KE nie odnoszą się do systemu powszechnego, ale właśnie do grup, które przy wyliczaniu emerytur korzystają z innych zasad.

KE rekomenduje, aby te zasady zaostrzać!

Ta zmiana to przykład, wyjątkowo rażący i niesprawiedliwy społecznie, poluzowania tych zasad, których skutkiem będzie obniżenie rzeczywistego wieku emerytalnego policjantów i innych służb mundurowych nawet o 12 lat: z 55 na 43 lata.

Tags: ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

komentarze 3

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Ja pisze:

    Zapraszam wszystkich do Policji.

  2. Ja pisze:

    A jak ktoś wstąpił do Policji mają 10 lat życia to w wieku 35 lat może odejść na emeryturę. Co wy wypisujecie w wieku 18 lat wstąpić do Policji

  3. Mata pisze:

    A chętnych nadal nie ma.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top
SIMPLE SIDE TAB