PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Niemcy: Firmy wpłaciły w ubiegłym roku 13,1 mld euro do swoich planów DB

By on 17 kwietnia, 2018 in PPE with 0 Comments

Duże niemieckie spółki giełdowe wydały w zeszłym roku 13,1 mld euro na sfinansowanie swoich zobowiązań emerytalnych – prawie 3 mld euro więcej niż w 2016 roku.

Analiza spółek notowanych na DAX przeprowadzona przez Willisa Towersa Watsona wykazała, że łączne aktywa emerytalne po raz pierwszy wzrosły do 260 mld euro, w porównaniu z 250 mld euro rok wcześniej.

W wyniku wpłat uzupełniających, a także spadku stopy dyskontowej wykorzystywanej do obliczania zobowiązań  łączny poziom finansowania wzrósł do 68%, czyli był wyższy od wstępnych wyliczeń ze stycznia br. Jedynie w 2007 roku był wyższy – wyniósł wówczas 71%.

Heinke Conrads, odpowiedzialny za plany emerytalne  w Willis Towers Watson na rynku niemieckim i austriackim, powiedział, że wyższe płatności pracodawców pokazuję, że plany emerytalne stają się „coraz ważniejsze jako narzędzie przyciągania i zatrzymywania pracowników”.

W osobnych badaniach Mercer stwierdził, że kilka firm dokonało dużych indywidualnych dopłat do swoich programów emerytalnych w 2017 r., w tym producent samochodów Daimler (3,8 mld euro) i linie lotnicze Lufthansa (2 mld euro).

„Mimo już wysokiego poziomu finansowania spodziewamy się dalszych płatności w tym roku” – przewiduje Mercer. Analiza Mercer wykazała również, że niemieckie plany emerytalne wygenerowały średni zwrot na poziomie 5,5%, podobnie jak w 2016 r. Carl-Heinrich Kehr, ekspert inwestycyjny w Mercer Niemcy, powiedział, że akcje rynków wschodzących i nieruchomości są głównymi motorami napędowymi tego zwrotu.

Tags: , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top
SIMPLE SIDE TAB