Jeżeli rezygnujesz z PPK z powodu obaw o nacjonalizację, to wiedz, że…
… możesz upłynniać podwyżkę pracodawcy (w postaci składki na PPK) nawet z częstotliwością miesięczną.
Jeżeli zrezygnowałeś z PPK, to miej świadomość tego, że każdego miesiąca tracisz 1,5% wynagrodzenia brutto w postaci składki pracodawcy wnoszonej na twój rachunek w PPK. Oznacza to, że w okresie 12 miesięcy poniesiesz stratę w wysokości 18% jednomiesięcznego wynagrodzenia brutto.
Obawiasz się tego, że rząd w przyszłości znacjonalizuje Twoje oszczędności gromadzone w PPK?
To wiedz, że możesz z dowolną częstotliwością, nawet w każdym miesiącu, dokonywać zwrotu środków z PPK, czyli upłynniać podwyżkę od pracodawcy w 70-ciu procentach.
Jak to możliwe?
Ustawa PPK przewiduje nieograniczone prawo do wcześniejszej wypłaty środków (przed ukończeniem 60 roku życia) bez żadnych ograniczeń. Jest to tzw. zwrot środków. Co więcej wcześniejsza wypłata (zwrot) nie ma wpływu na zobowiązanie pracodawcy do dalszego finansowania wpłat – do dawania Ci podwyżki w wysokości 1,5% w kolejnych miesiącach.
Co to oznacza?
Że w każdym miesiącu, zaraz po zaksięgowaniu wpłaty pracodawcy na Twoim rachunku w PPK, będziesz mógł składać do instytucji finansowej dyspozycję dokonania zwrotu środków. Oczywiście możesz upłynniać środki z inną częstotliwością, na przykład raz w roku w celu finansowania letniego wypoczynku.
Mając dostęp do rachunku PPK online, składasz dyspozycję zwrotu środków siedząc wygodnie w domowym fotelu, czyli bez wiedzy i pośrednictwa pracodawcy.
Instytucja finansowa, najpóźniej w terminie 14 dni, dokonuje wypłaty 100% wpłat potrąconych w twojego wynagrodzenia netto (jako wpłata własna – min. 2% wynagrodzenia brutto) i 70% podwyżki na PPK od pracodawcy. Co więcej, 30% tej podwyżki też trafia na konto pracownika, ale w I filarze w ZUS. A to oznacza, że:
Pracownik, który na bieżąco konsumuje podwyżkę pracodawcy na PPK, nie tylko ma więcej pieniędzy na bieżące wydatki, ale też będzie miał wyższą emeryturę z ZUS.
Jedynym kosztem wcześniejszej wypłaty (zwrot) jest utrata dopłaty z Funduszu Pracy (250 zł wpłaty powitalnej i 240 zł późniejszych corocznych dopłat) oraz podatek Belki (od zysków z inwestycji, czyli od kwoty przewyższającej sumę wpłat); jednak 30% wpłaty pracodawcy przekazywane na Twoje konto w ZUS w I filarze jest zwolnione z podatku Belki.
Maćku, piszesz dokładnie o tym co ja osobiście mówię na każdym spotkaniu z pracownikami, którzy negują sens uczestnictwa w PPK – bo ukradną, bo OFE, bo nie wierzę…
Często ludzi udaje się przekonać ale kontestatorzy potrafią skutecznie zniechęcić wahających się.
Warto cały czas podkreślać, że jak się wypiszesz to nie dostaniesz 1,5% ekstra od pracodawcy.
Pozdrawiam.
Też o tym samym mówię i to działa. Pozdrawiam Pawle
tak tak, jest możliwość żeby wcześniej wybrać środki; wiadomo, że się nie przewidzi, ale chciałbym dotrwać do emerytury i odkładać, żeby taki dodatek był;
Witam, to jest tekst dla tych co nie myślą o emeryturze. Pozdrawiam
Wiele ludzi zrezygnowało u mnie w pracy i teraz żałują. Ja tak oszczędzam od roku zeszłego i wszystkie wpłaty sa regularne i faktycznie jak wszędzie pisano ,drugie tyle mam na koncie niz wpłynęło z moich skąłdek.Wiec jeśli ktoś jeszcze uważa ze to sie nie opłaci w dłuższym okresie czasu, to chyba nie umie liczyć…
Witam, te osoby mogą w dowolnej chwili złożyć ponowny wniosek o wnoszenie wpłat i zacząć oszczędzać od danej chwili. Ich strata będzie mniejsza a im później tym będzie trudniej przyznać się do błędu. Pozdrawiam