Mity dotyczące IKE i IKZE
IKE i IKZE nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak powinny. Jaka jest tego przyczyna? Chyba ta, że większość z nas nie zna tych produktów. Co więcej, często mamy fałszywe wyobrażenia na ich temat.
Warto więc wiedzieć, iż nieprawdą jest, że:
oszczędzając w IKE lub IKZE blokuję sobie dostęp do pieniędzy aż do emerytury. Gromadząc oszczędności w obu produktach, cały czas zachowujemy prawo do dokonania wypłaty środków (tzw. zwrotu). Jeżeli dokonamy tego przed ukończeniem 60 roku życia w przypadku IKE lub 65 roku przy IKZE, utracimy jedynie ulgi podatkowe i to nie wszystkie. W przypadku IKE zapłacimy podatek Belki, natomiast przy IKZE zachowamy ulgę w podatku Belki i zapłacimy podatek PIT od wypłaty według odpowiedniej skali podatkowej (utracimy odpis podatkowy otrzymany w momencie dokonywania wpłat). W IKE możemy wypłacać tylko część środków, na przykład w sytuacji nagłej potrzeby: tylko od wypłaconej kwoty zapłacimy podatek Belki (od zysków).
Część osób, wiedząc o możliwości dokonania zwrotu środków (to formalna nazwa wypłaty dokonywanej przed ukończeniem 60. lub 65. roku życia) jest przekonana, że konsekwencją takiego kroku jest utrata prawa do założenia IKE lub IKZE w przyszłości. To także nieprawda. Można wielokrotnie zakładać i zamykać IKE i IKZE. Utrata prawa do ponownego założenia konta następuje dopiero wówczas, gdy dokonamy wypłaty środków po ukończeniu 60 lat dla IKE i 65 lat dla IKZE.
zakładając IKE lub IKZE zobowiązuję się do systematycznych wpłat. W rzeczywistości wpłacamy środki na oba konta z dowolną częstotliwością. Aby uzyskać prawo do wypłaty z ulgami podatkowymi – bez podatku Belki w IKE i z niższą stawką podatku PIT (10%) w IKZE – musimy dokonać wpłat w pięciu dowolnych latach kalendarzowych lub w IKE dokonać co najmniej połowy wpłat na pięć lat przed żądaniem dokonania wypłaty. Tak więc wystarczy, że w przyszłości poza wpłatą otwierającą rejestr w IKE lub IKZE dokonamy jedynie symbolicznych dopłat, aby uzyskać prawo do ulg podatkowych. Natomiast jeżeli nie spełnimy tego minimalnego wymogu systematyczności, to i tak wybrany przez nas podmiot zarządzający nie będzie mógł obciążać nas z tego tytułu żadnymi kosztami.
IKE i IKZE są mało elastyczne. IKE i IKZE to w rzeczywistości opakowanie nakładane na istniejące, dobrze nam znane produkty, takie jak: fundusz inwestycyjny, polisa na życie z funduszami kapitałowymi, depozyt bankowy, rachunek maklerski. Jedynie piąta forma – dobrowolny fundusz emerytalny – jest odrębnym produktem oferowanym wyłącznie w postaci IKE lub IKZE. Tak więc jeżeli jako formę IKE lub IKZE wybierzemy na przykład jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, to jest to bardzo elastyczny produkt, w którym możemy dokonać wpłaty do jednego lub kilku funduszy oferowanych w ramach IKE lub IKZE przez dane TFI. Będziemy mogli w przyszłości dokonywać zmiany wybranych funduszy, a także przenoszenia środków między tymi funduszami. Najczęściej takie zmiany są bezpłatne. Jedynymi ograniczeniami nałożonymi na oba produkty są roczne limity wpłat oraz to, że możemy mieć tylko jedno IKE i jedno IKZE. Jednak limity wpłat są stosunkowo wysokie, ponieważ dla IKE odpowiadają 300%, a dla IKZE 120% średniego prognozowanego w ustawie budżetowej na dany rok
Najnowsze komentarze