PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Jeżeli chcesz zacząć inwestować na giełdzie to masz 3 dni na podjęcie decyzji, która…

By on 26 grudnia, 2016 in ABC GIEŁDY with 10 komentarzy

… pozwoli Ci inwestować na wyjątkowych warunkach jeśli chodzi o koszty podatku Belki oraz kontakty z fiskusem. Wszystko w pełni legalnie, w Polsce, w biurze maklerskim BOSSA.

Ponad 95% inwestorów giełdowych w Polsce ponosi zbyt wysokie koszty płaconego podatku od zysków kapitałowych i zbyt często rozlicza się z tego podatku z fiskusem. Jeżeli masz w planach rozpoczęcie przygody inwestora giełdowego to uniknij błędu jaki popełniła większość osób inwestujących na GPW.

Na czym one polegają i ile możesz zaoszczędzić dowiesz się po zapoznaniu się z cyklem trzech moich wpisów.

Jeżeli skorzystasz z moich rad to zapłacisz niższy podatek od zysków i ani razu nie będziesz miał kontaktu z fiskusem (nie złożysz żadnego PITu). A rozliczenie podatku w Twoim imieniu dokona biuro maklerskie BOSSA.

Życzę miłej lektury.

Fiskus doi ponad 95% inwestorów giełdowych (1)

Fiskus doi ponad 95% inwestorów giełdowych (2)

Fiskus doi ponad 95% inwestorów giełdowych (3)

Jeżeli będziesz miał pytania to chętnie na nie odpowiem: albo w komentarzach do tego wpisu, albo w sposób bezpośredni – jeżeli wyślesz pytanie na maila: maciej@rogala.pl

Tags: , , , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

komentarzy 10

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. InwestMAN pisze:

  Dlaczego piszesz o 3 dniach. Przecież IKE i IKZE mogę założyć w dowolnym terminie

  • Maciej Rogala pisze:

   Witaj. Oczywiście z tym terminem masz pełną rację. Jednak ilekroć piszę o takiej możliwości większość inwestorów giełdowych broni się podkreślając, że limity wpłat są małe. Dlatego właśnie, jeżeli chcesz uchronić przed fiskusem więcej niż 15 tysięcy powinieneś to zrobić jeszcze w tym roku aby wykorzystać tegoroczny limit (ponad 12 tysięcy na IKE i prawie 5 tysięcy na IKZE) i po 1 stycznia podwoić tę wpłatę. Pozdrawiam i dziękuję za twoje pytanie.

   • InwestMAN pisze:

    Macieju, ale w wyjaśnieniach do tego jak jest zawierana umowa ramowa, jest termin 2 dni roboczych na jej dostarczenie.

    • Maciej Rogala pisze:

     Słuszna uwaga. Dlatego trzeba wybrać opcję podpis umowy ramowej w siedzibie biura maklerskiego – niestety żeby mieć pewność, że się zdąży trzeba wybrać tę opcję i złożyć wniosek jutro, najpóźniej pojutrze. Pozdrawiam

    • Maciej Rogala pisze:

     I jeszcze dodam, że nie ma potrzeby kupowania akcji jeszcze w tym roku. Sama wpłata pieniędzy na rachunek maklerski opakowany w IKE lub IKZE wystarczy

 2. Maciej Rogala pisze:

  Uzyskałem dodatkowe wyjaśnienia od przedstawiciela BOSSA jeżeli chodzi o terminy. Opcja z kurierem jest realna już tylko teoretycznie. Kurierzy są tak teraz obłożeni przesyłkami, że dwa dni na dowóz przesyłki będzie bardzo trudne.
  Zostaje więc jedynie opcja w oddziale. Im wcześniej tym lepiej. Teoretycznie nawet jak klient przyjdzie do oddziału w piątek to powinien się wyrobić z otwarciem i aktywacją rachunku. Powinni to zrobić to od ręki. Pozostaje jednak kwestia wpłaty gotówki. Jeżeli jest to pierwsza wpłata klienta, to wtedy procedury AML, wymagają dodatkowego sprawdzenia. A to z kolei może opóźnić wpłatę o kilka godzin.

  Nie zależnie jednak od momentu fizycznego zaksięgowania środków na rachunku inwestycyjnym liczy się moment wpłaty na rachunek IKE/ IKZE. Jeżeli środki pojawiają się na koncie jeszcze 31 grudnia to limit zostanie spełniony. Tutaj jednak warto zwrócić uwagę, że chodzi o konto do wpłat IKE/IKE a nie konto do rachunku głównego. Wielu klientów po za tym, że aktywuje sobie IKE i IKZE, posiada też główny rachunek maklerski i tam wpłaca środki a potem dopiero przeksięgowuje na inny rachunek IKE/IKZE. Trzeba więc przelać środki bezpośrednio na konto IKE/IKZE.

  Czyli reasumując, żeby zdążyć i nie jest się klientem BOSSA to należy złożyć wniosek o podpisanie umowy ramowej: https://www.bossa.pl/bossa/registrationfrw?src=459760762 i następnie udać się do najbliższej placówki BOSSA.

 3. realista pisze:

  A za kombinacje z IKE dadzą wam wykładnie, że to niezgodne z przepisami i należny podatek będzie do zapłaty wraz z odsetkami.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top
SIMPLE SIDE TAB