J.P. Morgan ostrzega przed niskimi stopami zwrotu w długim horyzoncie czasowym
J.P. Morgan Asset Management opublikował zaktualizowane opracowanie dotyczące wzrostu globalnego rynku na rok 2018, z prognozą, która zasadniczo nie uległa zmianie w porównaniu z szacunkami na 2017 rok.
Prognoza na 2018 r. została sporządzona przez Anne Lester, nadzorującą produkty emerytalne w Stanach Zjednoczonych, oraz przez Dana Oldroyda, zarządzającego aktywami oraz strategiami docelowej daty. Przewidują oni, że rynki rozwinięte przyniosą długoterminową stopę zwrotu na poziomie 1,5%, a rynki wschodzące 4,5%. W raporcie napisano: „Ograniczone, generalnie niskie oczekiwania co do stopy zwrotu z większości głównych klas aktywów, wynikają z tego, że mamy późny etap obecnego cyklu koniunkturalnego”.
Lester i Oldroyd ostrzegają, aby za bardzo nie sugerować się wynikami jakie osiągnięto w poprzednich latach. Wielu uczestników rynku jest prawdopodobnie bardzo zadowolonych z bieżących wyników jakie osiągnęli w swoich planach emerytalnych. Jednak perspektywy stóp zwrotu w najbliższych 10 – 15 latach „są mniej niż inspirujące”.
Autorzy raportu przejawiają jednak krótkoterminowy optymizm: „Nasza analiza wzajemnych zależności między krótkoterminowymi czynnikami cyklicznymi, a bardziej trwałymi tendencjami daje powody do ostrożnego optymizmu. Widzimy potencjał do poprawy produktywności wynikającej z coraz lepiej rozwiniętej technologii. Niemniej jednak inwestorzy powinni spodziewać się historycznie niskich stóp zwrotu w ciągu następnej dekady.”
Oferując kilka ogólnych sugestii dla profesjonalistów z zakresu planowania emerytalnego, analiza J.P. Morgan sugeruje, że pracownikom należy stwarzać takie warunki, aby oszczędzali na cele emerytalne więcej i zaczynali jak najwcześniej. „Nasze najnowsze długoterminowe prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego i zwrotu z rynku, w połączeniu z dłuższą średnią długością życia, potwierdzają obawy uczestników o to, że oszczędności emerytalne mogą zostać skonsumowane jeszcze przed śmiercią”, piszą Lester i Oldroyd. „Większe oszczędności to najbardziej oczywisty i skuteczny sposób na poprawę wyników emerytalnych.”
Właściwa dywersyfikacji portfela – co w większości przypadków oznacza stosowanie strategii cyklu życiowego – jest drugą sugestią analityków J.P. Morgan: „Celem jest oczywiście nie tylko oferowanie szerszego zakresu opcji inwestycyjnych w ramach podstawowego menu, co umożliwi pracownikom zaplanowanie lepiej zdywersyfikowanego portfela. Nasze badania pokazują, że tylko około jedna trzecia uczestników jest przekonana, że potrafią samodzielnie wybrać odpowiednie opcje inwestycyjne do swojego planu. Dlatego naszym zdaniem, najlepszym sposobem zapewnienia uczestnikom rzeczywistych korzyści z dywersyfikacji jest zapewnienie automatycznej zmiany alokacji dostosowanej do wieku pracownika. Droga do przejścia na emeryturę powinno być realizowana za pośrednictwem profesjonalnie zarządzanych strategii portfelowych, takich jak fundusze docelowej daty (Target Date Funds). Oczywiście zakłada to, że sam TDF jest dobrze zdywersyfikowany, zbudowany przez wykwalifikowanych specjalistów ds. alokacji aktywów, którzy rozumieją, w jaki sposób zachowanie uczestników i potrzeby inwestycyjne zmieniają się w ciągu całego cyklu życia. „
Jak JP Morgan ostrzega to znaczy, że czas na inwestycje 🙂