PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

III filar twojej emerytury

By on 6 kwietnia, 2016 in MOJE KSIĄŻKI with 6 komentarzy

Książka” III filar Twojej Emerytury” opisuje dwa produkty – IKZE i IKE.

Ustawodawca zadbał w tych produktach w sposób szczególny o bezpieczeństwo inwestorów, wprowadzając jednocześnie bardzo elastyczne zasady, które możemy wykorzystać niekoniecznie z myślą o okresie starości. Firmy zarządzające nie mogą stosować niektórych uciążliwych dla nas rozwiązań, a jednocześnie muszą zapewnić nam pełny dostęp do gromadzonych środków.
Gdy jednak kieruje Tobą troska o własną przyszłość na emeryturze, liczą się przede wszystkim elastyczne, niewiążące warunki oszczędzania i efektywne pomnażanie środków przy wiadomym poziomie opłat. Kilkadziesiąt lat to bardzo długi okres czasu. Wiele może się zmienić, i to w różnych kierunkach. Chodzi przede wszystkim o nas samych. Możemy zarabiać więcej, co umożliwi nam większe wpłaty. Możemy jednak też okresowo pozostać bez pracy lub z jakichś innych przyczyn nie móc finansować naszej dodatkowej emerytury.
III filar

Ogromna elastyczność IKZE i IKE pod względem wpłat będzie więc odpowiedzią na zmienność twojej przyszłej sytuacji finansowej. Swój plan emerytalny możesz zasilać stałą miesięczną składką, wnosić jednorazową wpłatę roczną lub wnosić wpłaty nieregularnie. Możesz także zawieszać wnoszenie środków na wiele lat lub finansować plan emerytalny tylko w pierwszych latach oszczędzania, by później „zarabiać na procencie składanym”. Gdybyś jednak znalazł się w podbramkowej sytuacji – bez środków do życia – będziesz mógł wypłacić całość środków lub tylko ich część.

Nie do przecenienia są specjalne warunki umowy z instytucją finansową, która zaoferuje ci plan emerytalny i będzie zarządzała twoimi pieniędzmi. Nie wiążesz się z firmą zarządzającą „na dobre i na złe”. Podpisując umowę, nie przyjmujesz na siebie żadnych zobowiązań wobec tej firmy, które to zobowiązania bardzo często są na nas nakładane w innych, tylko pozornie podobnych produktach, a których niespełnienie może nas słono kosztować.

W IKZE i IKE ochrona twojego interesu idzie jeszcze dalej – twoja relacja z podmiotem zarządzającym nie tyle będzie partnerska, co wręcz będziesz zajmował pozycję uprzywilejowaną. Wybrany oferent przez cały czas będzie pod presją tego, że możesz się wycofać w ogóle lub, co gorsza, że zażądasz przeniesienia środków do innego dostawcy planów emerytalnych, do konkurencji. Już po 12 miesiącach od podpisania umowy nabywasz prawo do wypłaty środków wolnej od obciążeń na rzecz instytucji finansowej lub dokonania wypłaty transferowej do innego planu.

TU KUPISZ KSIĄŻKĘ:

maklerska

Tags: , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

komentarzy 6

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Copywriter pisze:

  Dwa pytania

  1) Czy można kupić moją książkę bezpośrednio od Autora ( z dedykacją)?
  2) Ile kosztuje książka? 🙂

 2. Maciej Rogala pisze:

  Panie Macieju, dobrze, że pan pyta o tę książkę. Mam ją na stanie i chętnie panu wyślę z dedykacją. Szczegóły dostanie pan na maila. Proszę podzielić się opinią, jak pan przeczyta.
  pozdrawiam

 3. Copywriter pisze:

  Pięknie dziękuję za książkę (i dedykację). Napiszę opinię, jak tylko skończę czytać.

 4. Barbara Świrydczuk pisze:

  Czy mogłabym zakupić u pana kasiążkę III filar twojej emerytury?
  Lokaty rzeczywiście są słabo oprocentowane i byłabym zainteresowana inwestowaniem w ten sposób.
  Pozdrawiam

  • Maciej Rogala pisze:

   Basiu,
   tak oczywiście. To koszt 30 zł z wysyłką. Jak dokonać wpłaty wyślę ci na maila. Lada moment uruchomię przekierowanie z mojej strony na zawarcie umowy z DFE PZU lub nawet osobiście (o ile jesteś z Warszawy). To będzie produkt przeze mnie mocno promowany lub też IKE lub IKZE ze Skarbcem. Wówczas otrzymałabyś książkę gratis.
   Pozdrawiam Maciek

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top
SIMPLE SIDE TAB