PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Hiperbola

By on 18 kwietnia, 2016 in MOJE SCENARIUSZE with 0 Comments

To projekt filmu o pieniądzach, dojrzewaniu, o dylematach moralnych wynikających z braku pieniędzy, a przede wszystkim z ich nadmiaru.

Chcę pokazać bardzo ważny element współczesnej rzeczywistości, jakim są instrumenty pochodne, inaczej derywaty. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z istnienia instrumentów pochodnych, które mają pośredni, bardzo duży wpływ na życie niemal każdego z nas. To właśnie pewien rodzaj instrumentów pochodnych był odpowiedzialny za kryzys w latach 2008–2009. Co więcej, bezpośrednio po wybuchu kryzysu miano ograniczyć zasięg tego rynku. Z tych planów nic nie wyszło i tym samym ryzyko powrotu kryzysu w jeszcze większej skali wciąż istnieje.

Rynek klasycznych instrumentów rynku kapitałowego, takich jak obligacje i akcje, odgrywa bardzo ważną i pozytywną rolę w rozwoju gospodarczym. Umożliwia bowiem bezpośredni przepływ środków finansowych między podmiotami posiadającymi wolne środki a tymi, które potrzebują tego kapitału na inwestycje; innymi słowy istnienie tego rynku stymuluje wzrost gospodarczy i przyczynia się do poprawy poziomu życia całych społeczeństw. Natomiast rynek derywatów wykorzystywany jest w ponad 90% do czystych spekulacji i dlatego przez większość znawców i jego uczestników jest nazywany globalnym kasynem. Działa na zasadzie zerojedynkowej. Nie powstaje tutaj żadna wartość dodana, a przepływ pieniędzy odbywa się od tych, którzy przegrywają zakład, do tych, którzy ten zakład wygrali.

Reguły panujące na tym rynku nie zasługują nawet na porównanie do kasyna, w którym rządzi czysty rachunek prawdopodobieństwa. Na rynku derywatów, jak pokazują statystyki, drobni inwestorzy we wszystkich krajach ponoszą 80–90-procentowe prawdopodobieństwo utraty całości oszczędności, a tym samym inwestorzy instytucjonalni, przede wszystkim wielkie banki inwestycyjne i tzw. fundusze hedgingowe, prawie równie wysokie prawdopodobieństwo osiągnięcia wysokich zysków (pochodzących z pieniędzy tych, którzy byli po drugiej stronie zakładu). Ta różnica wynika w dużej części ze stosowania skomplikowanych i złożonych algorytmów matematycznych.

Film powstały na bazie tego scenariusza ma być również ostrzeżeniem dla młodego widza przed rozpoczynaniem przygody na rynku derywatów, bardzo agresywnie reklamowanym w Internecie jako sposób na szybkie i duże zyski przy niewielkich początkowych kwotach. Według różnych danych co roku na ten rynek wkracza około 10–20 tysięcy Polaków i, jak pokazują statystyki, ponad 80% kończy swoją przygodę po roku, tracąc całość oszczędności. W sumie w Polsce ponad 100 tysięcy ludzi poniosło straty, uczestnicząc w tym rynku.

Przeczytaj scenariusz:

  HIPERBOL29_08 (139,8 KiB, 1 odsłon)
Aby móc pobrać ten plik należy się zalogować

w wersji angielskiej:

  THE HYPERBOLE_MACIEJ ROGALA (123,2 KiB, 0 odsłon)
Aby móc pobrać ten plik należy się zalogować

Scenariusz filmu zdobył I nagrodę w konkursie scenariuszowym w USA:
THE HYPERBOLE

Scenariusz został objęty opcją, jednak producent nie zebrał środków na sfinansowanie filmu. Aktualnie scenariusz czeka na producenta. Kontakt: maciej@rogala.pl; tel: 502 988 269

Tags: , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top
SIMPLE SIDE TAB