PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Globalne kasyno ma się dobrze – dzienny obrót ponad 5 bln dolarów

By on 15 września, 2016 in DFE with 0 Comments

euro-447216_1920

W kwietniu bieżącego roku średni dzienny obrót na rynku walutowym wyniósł 5,1 bln dolarów. Oznacza to spadek z poziomu 5,4 bln dolarów w kwietniu 2013 roku, kiedy to odnotowano rekordowe obroty związane ze wzmożoną aktywnością w handlu japońskim jenem na tle zmian w polityce pieniężnej Banku Japonii.

Z najnowszych danych wynika, że fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe i inne niebankowe instytucje finansowe dominują na rynku handlu walutami. Bank Rozrachunków Międzynarodowych opublikował raport o handlu na rynku walutowym i rynku instrumentów pochodnych w 2016 roku, który pokazał, że wymienione wyżej instytucje finansowe odpowiadają za ponad 50% dziennych obrotów na rynku walutowym. Z raportu wynika jednocześnie, że w tym samym czasie inwestorzy instytucjonalni zmniejszyli swoje zaangażowanie w funduszach hedgingowych.

Dolar pozostaje dominującą walutą, odpowiadając za 88% wszystkich transakcji w kwietniu 2016. Natomiast euro, jen i dolar australijski są walutami, których udział w obrotach spadł. Kilka nowych walut zwiększyło swoje udziały w obrotach. Renminbi podwoiła swój udział do 4%, stając się ósmą najbardziej aktywną w obrocie walutą na świecie i najbardziej aktywną walutą z rynków wschodzących, wyprzedzając meksykańskie peso. Wzrost udziału renminbi wynika przede wszystkim ze wzrostu handlu w parze z dolarem amerykańskim.  W kwietniu 2016 roku aż 95% obrotu chińską walutą odbywało się w stosunku do USD.

Tags:

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top
SIMPLE SIDE TAB