PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Fiskus doi ponad 95% inwestorów giełdowych (3)

By on 29 grudnia, 2020 in ABC GIEŁDY with 15 komentarzy

Obiecałem podsumować cykl o dojeniu inwestorów giełdowych. Do pełnego zrozumienia podsumowania konieczne jest zapoznanie się z wpisami:

Fiskus doi ponad 95% inwestorów giełdowych (1)

Fiskus doi ponad 95% inwestorów giełdowych (2)

Tym razem nie będę się rozpisywał. W poprzednich dwóch wpisach było to konieczne, ze względu na całą masę przekłamań dotyczących IKE i IKZE. Teraz będzie to w formie telegraficznego skrótu, czyli odpowiedzi na największe wątpliwości i pytania.

Limit wpłat na IKE i IKZE jest zbyt mały

Czyżby? Do końca tego roku możesz wpłacić na IKE kwotę 15 681 zł, a na IKZE 6 272,40 zł. Już 1.01.2021 możesz dopłacić do swoich kont kwotę 15 777 zł na IKE i 6 310,80 zł na IKZE.

Tak więc już w styczniu 2021 roku będziesz miał do zainwestowania w akcje na wyjątkowych warunkach aż ponad 43 tys złotych. Jeżeli jesteś w związku małżeńskim to oczywiście limit wpłat się podwaja.

Nie mam zamiaru inwestować aż do 60/65 roku  życia

Korzyści z opakowania rachunku inwestycyjnego w IKE i IKZE pojawiają się od razu.  W opakowaniu IKE Twoja korzyść wynika z tego, że nie musisz  rozliczać się z fiskusem każdego roku: odliczasz 100% strat – jeżeli masz wpadki inwestycyjne, a gdy jesteś wyjątkowo skutecznym inwestorem – zarabiasz na tym, że reinwestujesz 100% zysków z każdego roku. W IKZE nie płacisz podatku Belki – nigdy, nawet po roku inwestowania.

Co jest lepsze: IKE czy IKZE?

Najwięcej korzyści oferuje opakowanie Twoich inwestycji w oba produkty. Po pierwsze dlatego, że zwiększasz limit rocznych wpłat na konta z przywilejami podatkowymi. Po drugie dlatego, że masz większą elastyczność w podejmowaniu przyszłych decyzji. Z jednej strony IKZE oferuje więcej korzyści: ulga w podatku Belki jest bezwarunkowa, to jednak IKE umożliwia Ci dokonywanie tzw. częściowych zwrotów. Posiadając oba produkty, będziesz miał możliwość częściowej konsumpcji kapitału jaki inwestujesz na giełdzie (poprzez prawo do tzw. częściowych zwrotów w IKE) bez utraty prawa do skorzystania z pełni ulg podatkowych: w IKE w formie wypłaty wolnej od podatku Belki, a w IKZE w formie dodatkowej ulgi (poza ulgą w podatku Belki) wynikającej z różnicy w odpisie podatkowym (dokonywanym według skali 17/19/32% a podatkiem ryczałtowym 10%.

Komu najbardziej opłaca się opakować inwestycje na giełdzie w IKE?

Osobie, która ma skończone 55 lat. Jeżeli jesteś osobą bardzo młodą to poleć IKE/IKZE Twoim rodzicom/dziadkom. W takim przypadku już po 5 latach inwestowania (w IKE) zyskują prawo do ulgi w podatku Belki. Osoba urodzona przed 1 stycznia 1946 roku uzyskuje uprawnienie do wypłaty już po 3 latach wnoszenia wpłat, natomiast między 1 stycznia 1946 roku a 31 grudnia 1948 roku musi spełnić warunek 4 lat dokonywania wpłat (lub odpowiednio wpłaty ponad 50% środków na 3 lub 4 lata przed złożeniem żądania wpłaty).

Poleć swoim rodzicom aby założyli IKE i zaczęli inwestować pieniądze właśnie w tej formie. Dopilnuj aby wskazali Ciebie jako osobą upoważnioną do środków w przypadku ich śmierci – wypłata jest wolna od podatku Belki bez spełniania jakichkolwiek dodatkowych warunków.

******

Jeżeli powyższe informacje uznasz za pomocne i chciałbyś w wymierny sposób docenić ich autora, to zachęcam Cię do otworzenia rachunku inwestycyjnego w biurze maklerskim Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A poprzez poniższy link afiliacyjny.

OTWÓRZ RACHUNEK IKE/IKZE w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A.

Dzięki temu jako autor tego wpisu otrzymam niewielkie wynagrodzenie na podstawie umowy afiliacyjnej, a Ty otworzysz rachunek IKE lub IKZE w bardzo wygodny sposób, bo przez internet. Z tytułu mojego wynagrodzenia nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Rachunek IKE lub IKZE w biurze maklerskim BOŚ SA jest prowadzony bezpłatnie. Jedynymi kosztami jakie poniesiesz będą opłaty od transakcji kupna i sprzedaży akcji (obligacji):

 • 0,38% (min. 5 zł) przy kupnie/sprzedaży akcji
 • 0,19% (min. 5 zł) przy kupnie/sprzedaży obligacji.

Dlaczego polecam założenie IKE w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A?

Jest to jedno z niewielu biur maklerskich, które aktywnie promuje IKE i IKZE dla swoich klientów, prawdopodobnie JEDYNE. Tym samym udowadnia, że jak najlepsze zaspokajanie potrzeb klientów nie jest tylko ładnie brzmiącą formułką.

Poza tym:

  • Bogate doświadczenie – ponad 20 lat na rynku
  • Ponad 200 specjalistów rynków finansowych
  • Pionier w zakresie obsługi maklerskiej przez Internet
  • 87 tys. obsługiwanych rachunków maklerskich –  jeden z największych przyrostów ilości na rynku w ostatnich latach.

Nagrody i wyróżnienia 2015/2016

 • Nagroda specjalna i tytuł Brokera Roku 2015, przyznana przez Giełdę Papierów Wartościowych S.A.
 • Nagroda GPW za największą ilość wprowadzonych spółek na Główny Rynek akcji w 2015 roku.
 • Nagroda GPW za największy udział w obrotach sesyjnych akcjami na rynku NewConnect w 2015 roku.
 • Nagroda GPW za największy wzrost abonentów na dane z Towarowej Giełdy Energii w 2015 roku.
 • Tytuł Firma Przyjazna Klientowi 2016 – wyróżnienie przyznane przez Fundację Obserwatorium Zarządzania na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród Klientów  DM BOŚ.
 • Nagroda Gazety Finansowej – Tytuł Finansowa Marka Roku 2016 w kategorii dom maklerski.
 • Nieprzerwanie 11 rok z rzędu w pierwszej trójce Najlepszych Biur Maklerskich w rankingu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
 • Order Finansowy miesięcznika Home&Market dla aplikacji bossaMobile+ na tablety w kategorii Produkt Inwestycyjny.

IKE i IKZE to bardzo niewygodny produkt dla instytucji finansowych, ponieważ przepisy nakładają na oferenta bardzo wiele dodatkowych obowiązków, co oczywiście oznacza dodatkowe koszty.  Jedynie 6 biur maklerskich zdecydowało się na oferowanie tego wyjątkowo korzystnego rozwiązania dla swoich klientów.

MOJA PRYWATNA PROMOCJA

Jeżeli otworzysz rachunek maklerski IKE w Domu Maklerskim BOŚ SA (poprzez poprzez powyższy link afiliacyjny) i wpłacisz na niego co najmniej 1000 zł,  otrzymasz  moją książkę wyjaśniającą w szczegółach czym są IKE i IKZE (III Filar Twojej Emerytury), imienną dedykacją. Wystarczy abyś wysłał(a) maila na adres: maciej@rogala.pl z odpowiednią informacją.

20160423_204016

Kilka informacji technicznych, dotyczących zawarcia umowy IKE z biurem BOSSA:

1. Rejestracja na stronie Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego wygenerują się hasła dostępowe do systemu transakcyjnego (identyfikator, hasło oraz PUK) – prosimy je zapisać lub wydrukować. Dostęp do systemu zostanie uaktywniony dopiero po podpisaniu Umowy Ramowej.
2. Podpisanie umów Na podstawie danych z formularza rejestracyjnego przygotujemy Umowę Ramową. Proponujemy trzy możliwości jej podpisania:
 • za pośrednictwem kuriera
Umowa zostanie dostarczona Kurierem na wskazany adres na terenie Polski w ciągu 2 dni roboczych. Wystarczy podpisać umowę w dwóch egzemplarzach i załączyć kserokopię dokumentu tożsamości. Kurier dostarczy podpisane dokumenty do DM BOŚ.
 • za pośrednictwem poczty
Umowa zostanie wysłana listem na wskazany adres w Polsce lub zagranicą. Podpisane przez Państwa dwa egzemplarze Umowy wraz z kserokopią dokumentu tożsamości proponujemy przesłać listem poleconym na adres biura maklerskiego.
 • osobiście
Umowa zostanie przygotowana do podpisu w oddziale DM. Zapraszamy w godzinach pracy biura do centrali DM BOŚ w Warszawie lub jednego z naszych oddziałów
i otwarcie rachunku Po otrzymaniu dokumentów aktywujemy Umowę Ramową i dostęp do systemu transakcyjnego o czym niezwłocznie poinformujemy drogą mailową. Następnie wystarczy zalogować się do konta i złożyć dyspozycję otwarcia wybranych rachunków inwestycyjnych drogą elektroniczną.

Rachunki są otwierane automatycznie lub w ciągu 24h w dni robocze. Zawarte umowy będą dostępne w wersji elektronicznej w formacie PDF po zalogowaniu do systemu transakcyjnego.

3. Transfer aktywów Zgodnie z Zarządzeniem Dyrektora DM należy przekazać minimalną wpłatę w wysokości 1.000 PLN (limit wpłat nie dotyczy rachunku IKE i IKZE ) lub papiery wartościowe o tej wartości, aby rozpocząć inwestowanie.

Tags: , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

komentarzy 15

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. InwestMAN pisze:

  Czyli jak założę rodzicom IKE i IKZE podwajam limit wpłat?

  • Maciej Rogala pisze:

   Witaj. Dzięki za pytanie. Odpowiadam: Nawet zwiększasz 2 razy, jeżeli Twoi rodzice żyją. Wówczas już od stycznia przyszłego roku możesz inwestować na wyjątkowych warunkach ponad 100 tysięcy. Pozdrawiam

 2. Wysy pisze:

  „Nawet zwiększasz 2 razy, jeżeli Twoi rodzice żyją. Wówczas już od stycznia przyszłego roku możesz inwestować na wyjątkowych warunkach ponad 100 tysięcy. ”
  Prosze o email w tej sprawie.

 3. Michał pisze:

  Propozycje ike , ikze sa bardzo ciekawe, Ale nie zmienia to faktu ze sa to propozycje dla inwestorów giełdowych. Czy nasi rodzice sa takimi? Czy maja czas, analizują, czytają, sledza kurs akcji, danych makro. Duża praca a także odpowiedzialność. Dochodzi jeszcze kwestia dostępności kapitału. Coś za coś. Mam zwykły rachunek w boś , zastanawiałem się nad ike, ikze ale chce na emeryturę przejść wczesniej, a warunek nie opłacenia podatku jest po 65 roku.

  • Maciej Rogala pisze:

   Michale,
   W swoich wpisach wyjaśniłem, że korzyści z opakowania rachunku w IKE I IKZE pojawiają się od razu, nawet po kilku latach inwestowania. Jeśli chodzi o rodziców, to jeżeli na przykład masz 25 lat a twoja mama ma 55 lat, to przecież lepiej opakować rachunek maklerski, której właścicielem będzie twoja mama a ty osobą uposażoną. To ty możesz inwestować te pieniądze w imieniu swoim lub swojej mamy. Pozdrawiam

 4. Janus pisze:

  Witam,
  Widze, ze wiekszosc respondentow chce tylko zarobic niebotyczne pieniadze, bez bolu, ryzyka, straty czasu i pieniedzy. Jezeli nie lubia inwestowac (nie chca sie nauczyc), to powinni sobie dac spokoj; to zwykle nieporozumienie. Wieksze grosze mozna zarabiac gdzie indziej (na mniejsza skale, chocby w handlu na bazarze). Gielde po prostu trzeba sie interesowac, lubic i sie dobrze bawic.

 5. Maciek pisze:

  Mam pytanie,
  mieszkam za granicą czy mogę otworzyć w Polsce rachunek IKE i IKZE?
  Jeżeli wynajmuję mieszkanie i od niego opłacam podatek(ryczałt) to czy poprzez wpłaty na IKZE mogę go odzyskać?

  • Maciej Rogala pisze:

   Maćku możesz otworzyć zarówno IKE jak i IKZE, odliczenia dotyczą podatku płaconego od dochodu uzyskiwanego z tytułu wynagrodzenia, emerytury, prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Pozdrawiam imiennika.

   • Maciek pisze:

    Dziękuję imiennikowi z odpowiedź.
    Chciałbym jeszcze spytać co się stanie jeżeli założyłbym konto IKE /IKZE jednemu z rodziców i wpłacał za nich składki (byłbym wskazano jako osoba uprawniona do otrzymania pieniędzy w razie likwidacji ).
    Wiem że po tych 5 latach można wypłacić pieniądze z powrotem, ale co się stanie jeżeli na skutek nieszczęścia w okresie wpłacania składek rodzic umrze?

 6. Świeży inwestor pisze:

  Proszę mi powiedzieć, Panie Marcinie, jak to jest że to całe IKE to tak naprawdę „legalny wałek” i rząd doskonale wie, że ludzie wykorzystują to dla własnej korzyści, a mimo to nie likwidują tego?
  Jaki oni mają z tego zysk, bo jednorazowy podatek belki przy wcześniejszej wypłacie to tak naprawdę z naszej strony oszustwo…
  Wiadomo że każdy zawsze będzie próbował jakoś ominąć podatek, ale czy IKE jest wg Pana bezpieczne? Czy może niedługo zostanie wycofane?

  • Maciej Rogala pisze:

   Witam
   Moim zdaniem nie ma w tym „żadnego wałka”, a jest natomiast niezły wałek z opodatkowaniem zysków z giełdy. Moment wypłaty środków (opodatkowania) powinien pojawiać się dopiero w momencie, w którym inwestor przelewa środki z rachunku maklerskiego na rachunek bankowy, czyli gdy de facto kończy inwestować. Teraz zasady opodatkowania zysków z giełdy na tradycyjnym rachunku jest rozbojem w biały dzień i aby tego rozboju uniknąć trzeba opakować inwestycje w akcje w rachunek na zasadach IKE.
   pozdrawiam

 7. makulatura pisze:

  Fantastyczna seria wpisow, duze podziekowania. A jak sie to ma do sytuacji samozatrudnienia / dzialalnosci gospodarczej i liniowego 19%?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top
SIMPLE SIDE TAB