PPE, PPK, IKE, IKZE, fundusze inwestycyjne

Dlaczego pracownicy wypisują się z PPK?

By on 14 listopada, 2019 in PPE with 0 Comments

Brałem udział w kilkunastu wdrożeniach PPK. Powodem rezygnacji z oszczędzania w PPK nie jest brak zaufania do systemu emerytalnego. Doświadczenia z OFE to tylko bardzo dobry pretekst racjonalizacji w pełni emocjonalnej decyzji.

Najczęstszy powód rezygnacji z PPK

Najczęstszym powodem rezygnacji jest obniżenie kwoty wynagrodzenia netto. Dla dużej części pracowników wynagrodzenie netto, dzień, w którym otrzymują przelew od pracodawcy, jest najważniejszym dniem w miesiącu. Kwota, jaka wpływa na ich konto w tym dniu, jest traktowana niemal jak fetysz.

Przystąpienie do PPK oznacza, że w kolejnym miesiącu kwota, jaką zauważy na swoim koncie będzie niższa: o koszt składki opłacanej z własnego wynagrodzenia (równowartość 2 proc. wynagrodzenia brutto) oraz koszt zaliczki na podatek PIT od składki pracodawcy. Ten spadek wynagrodzenia jest najsilniejszym oporem przed uczestniczeniem w PPK. Czasami jest on tak silny, że żadne racjonalne argumenty nie są w stanie go pokonać, ponieważ jego źródło jest w podświadomości. Oczywiście pracownik zdaje sobie sprawę, że wypisując się z PPK, straci podwyżkę od pracodawcy, a także dopłaty z Funduszu Pracy. To stanowi źródło dysonansu.

Jak pracownik radzi sobie z tym dysonansem? Odwołuje się do doświadczeń związanych z OFE. Oczywiście uczestnicy PPK są zabezpieczeni przed takim scenariuszem: mają bowiem prawo do dokonania zwrotu środków.

Jak pracownik, który nie może pogodzić się z obniżką wynagrodzenia netto, odpowiada na ten argument?  Ustawę można zmienić w ciągu nocy, razem z podpisem prezydenta.

W takim przypadku oczywiście nie ma sensu dalsza dyskusja. Jeżeli taka opinia pada na prezentacji, w której uczestniczy kilkudziesięciu pracowników, wystarczy zadać dwa pytania:

Jakie jest według pana/pani prawdopodobieństwo takiego scenariusza? Prawie zawsze pada odpowiedź: Jestem tego pewien/pewna.

I wówczas wystarczy zadać kolejne pytanie, tym razem skierowane do wszystkich innych uczestników spotkania: Czy ktoś jeszcze z państwa jest pewny, że ustawa o PPK zostanie w przyszłości zmieniona z dnia na dzień i państwa oszczędności trafią do ZUS, zanim zdążycie złożyć zlecenie zwrotu środków? Proszę o podniesienie ręki. Tylko na jednej prezentacji odważyły się dwie osoby podzielić zdanie takiego sceptyka.

Podobnie reagowali pracownicy, który podejmowali decyzję o przystąpieniu do PPE dwadzieścia lat temu. Około 30-40% pracowników rezygnowało z uczestnictwa, chociaż jedynym kosztem był podatek PIT od składek finansowanych przez pracodawcę. Zamach na OFE wystąpił ponad 10 lat później. Tutaj pretekst był inny, mniej oczywisty: ja nie dożyję, nie wiadomo co będzie, nikt mi nie zagwarantuje, ile ja będę miał(a).

Tags: , , , , ,

Subskrypcja

Podoba Ci się ten artykuł? Dołącz do subskrybentów bloga, a otrzymasz więcej tego rodzaju treści.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Top
SIMPLE SIDE TAB